Futures evropských i amerických akcií rostou. Euro proti dolaru posiluje, krátce překonalo hranici 1,0600 EURUSD. Procyklické měny v zisku. U měn regionu očekáváme tlak na zpevnění. Koruna se obchoduje na hranici 24,60 za euro.

Ekonomický komentář ČBA: Maloobchodní tržby v září opět za očekáváním(3,6 % vs 4,9 % yoy)

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v září meziročně vzrostly o 3,6 %, hodnota však opět zaostala za odhadem analytiků ve výši 4,9 %. Meziměsíčně tržby nepatrně poklesly. Zpomalení dynamiky tržeb je patrné poměrně plošně napříč sortimentem nepotravinářského zboží, což potvrzuje, že ochota utrácet ze strany domácností se snižuje. Od začátku roku do konce září tržby ve srovnání s předchozím rokem vzrostly o 3,6 %, zatímco v loňském roce poklesly o necelé procento.

Vzhledem ke stejnému počtu pracovních dní letošního a loňského září není meziroční dynamika tržeb citelněji ovlivněna kalendářními vlivy. Očištění dat o kalendářní vlivy se tak vztahuje zejména vůči rozložení dnů v měsíci, které jsou podstatné pro nákupy potravin. Při očištění o kalendářní vlivy tak meziroční dynamika tržeb v září dosáhla 3,4 % a oproti minulému měsíce zpomalila z 4,6 %.

Tržby u nepotravinářského zboží  v záři citelněji zpomalily ze srpnových 10,2 % na 6,7 %  (po očištění o vliv pracovních dní). Mírně pozitivní zprávou v tomto duchu je skutečnost, že srpnová dynamika tržeb byla mírně zlepšena z 8,9 %, nicméně zářijové zpomalení tržeb u nepotravinářského segmentu bylo poměrně plošné. Prodeje přes internet stále rostly o 16 %, ale meziroční dynamika zpomalila ze srpnových 22 %. Za celý letošní rok rostou nepotravinářské tržby v průměru o 7 %.

Tržby u potravin sice z meziměsíčního pohledu mírně vzrostly, meziroční dynamika však zůstává záporná (-0,8 % po očištění o kalendářní vlivy, -0,2 % bez očištění). Rychleji v posledních měsících rostou tržby za potraviny ve specializovaných prodejnách, (přes 3 % mom), i zde je však z meziročního pohledu hodnota záporná. Za celý letošní rok tak potravinářské tržby mírně klesají (graf 1).

Prodeje automobilů pak meziročně opět zesílily meziroční poklesl z -3,5 % na 6,8 %. Stále více se projevuje nedostatek nových automobilů následkem výpadků ve výrobě a dlouhých čekacích lhůt. Nové registrace automobilů tak zesilují propad, zatímco registrace ojetých automobilů rostou dvouciferným tempem. Tento trend pak ještě dle dat dovozců automobilů více zesílil i v říjnu, kdy nové registrace meziročně propadly o čtvrtinu, zatímco registrace ojetých osobních vozů vzrostly o 30 % a od začátku roku 2021 přidaly přes 20 % (graf 2).

Situace v maloobchodu je tak několik měsíců podobná, čísla nelze úplně hodnotit jako nepříznivá a v některých segmentech si tržby nevedou špatně, ale celkové číslo už několikrát v řadě zaostalo za odhady analytiků. Obecně tak lze ale říci, že rychlý náběh spotřeby domácností po otevření ekonomiky nenastává v takové míře, jak se doufalo. Na domácnosti zároveň doléhají negativní zprávy ohledně růstu cen a méně příznivých ekonomických vyhlídek, a není tak velkým překvapením, že se jejich ochota utrácet snižuje. Spotřeba domácností tak letos bude táhnout ekonomiku určitě méně, než se předpokládalo ještě v průběhu léta.

Newsletter