Euro je proti dolaru v zisku. Kurz krátce zpevnil nad hranici 1,0600 EURUSD. Procyklické měny jsou v zisku. Posilují i měny regionu. Koruna se obchoduje pod 24,60 za euro.

Ekonomický komentář ČBA: Obavy z inflace dále zesilují, jsou nejvyšší za posledních 20 let

Důvěra v ekonomiku v listopadu dále poklesla zejména u domácností. Ty se citelně obávají inflace, slabšího ekonomického růstu a zhoršení své vlastní finanční situace. U podnikatelů se důvěra zvýšila zejména vývojem v průmyslu, což patrně souvisí s rychlejší obnovou výroby automobilů, než se očekávalo minulý měsíc. Mírně vzrostla důvěra také ve stavebnictví, v ostatních částech ekonomiky však klesala (graf 1).

Důvěra domácností zaznamenala v listopadu citelný propad, z meziměsíčního pohledu se jednalo o nejvyšší pokles důvěry od října minulého roku. Více respondentů čeká horší ekonomický vývoj, výrazněji se zhoršilo očekávání vlastní finanční situace, které pokleslo v listopadu na nejnižší hodnotu během pandemie. Dále také citelně vzrostly obavy z inflace, které jsou nejvyšší v dálce sledování, tj. za posledních dvacet let, viz graf 2.

Důvěra mezi podnikateli zaznamenala v listopadu růst, ten však byl  tažen průmyslem, kde se oproti minulému měsíci zlepšily vyhlídky, jelikož obnovení výroby ve Škoda Auto přišlo dříve. Zlepšení důvěry v průmyslu tak táhl sub-indikátor „očekávaná výroba v příštích 3 měsících“, nicméně hodnocení současné situace se v listopadu nezlepšilo. To se zlepšilo jen mírně ve stavebnictví. Naopak ve službách a maloobchodě se důvěra v listopadu mírně snížila, nicméně data byla sbírána od 1. listopadu, a nemusí tak ještě reflektovat negativní vývoj pandemie. Propad důvěry v těchto segmentech tak bude v prosinci patrně pokračovat. Ve všech sledovaných podnikatelských segmentech (kromě stavebnictví) dále citelně vzrostlo očekávání ohledně růstu prodejních cen v příštích 3 měsících, viz graf 3.

Co z toho plyne: Nepříznivý vývoj listopadové důvěry mezi domácnostmi odráží kombinaci negativních faktorů od skokového růstu cen energií, vyšší inflace, obav z horšího ekonomického růstu až po negativní vývoj pandemické situace. Není tak velkým překvapením, že důvěra u domácností citelně klesla. Mezi podnikateli byla situace ovlivněna zlepšením v automotive, bez tohoto vývoje by důvěra klesala i zde. Lze tak předpokládat, že k tomu dojde v příštím měsíci z důvodu pandemického vývoje. Společným faktorem listopadového šetření je pak očekávání vyšší inflace, té se domácností obávají nejvíce v historii časové řady, a zároveň podnikatelé stále intenzivněji čekají růst jejich prodejních cen.

Newsletter