Ekonomický komentář ČBA: Objem hypoték oproti únoru mírně vzrostl, meziroční propad však dále zesílil, úroková sazba vzrostla na 4,15 %

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 30 mld. Kč. Ačkoli se oproti únoru objem poskytnutých hypoték zvýšil o 5 mld. Kč (cca +20 % mom), z meziročního pohledu propad zesílil na téměř 50 %. Z celkového objemu březnových hypoték tvořily čistě nové úvěry přes 25 mld. Kč, refinancované úvěry pak necelých 5 mld. Kč. Úroková sazba vzrostla na 4,15 % z únorových 3,84 %.

Příznivější březnová čísla poskytnutých hypoték ve srovnání s únorem tak neznamenají změnu trendu letošního roku, kdy objem hypoték oproti loňskému rekordnímu roku 2021 výrazně poklesne. První měsíce roku bývají z pohledu poskytnutých hypoték obvykle nejslabší a v březnu se začíná situace obracet. V loňském březnu se objem poskytnutých hypoték zvýšil z únorových 37 mld. na 56 mld. Kč. Ve srovnání s vysokými objemy loňského roku tak představuje letošní březnové číslo propad o téměř polovinu. V případě čistě nových úvěrů (bez refinancování) pak činí meziroční pokles necelých 30 %. V porovnání s rokem 2020 je však letošní objem poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí stále o 40 % vyšší.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v březnu vzrostla na 4,15 % z únorových 3,84 %. Růst sazeb tak dle očekávání pokračuje a průměrná hypoteční sazba se v březnu dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2011. Stejně jako v předchozích měsících však ještě zachycuje uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících, kdy byly úrokové sazby mírně nižší. Proto je průměrná hypoteční sazba u nově uzavřených smluv stále pod nabídkovými sazbami hypoték, které se nejčastěji pohybují v širokém rozmezí od 4,5 po 6 %.

Tržní úrokové sazby delších splatností začaly po zahájení ruské agrese na Ukrajině z titulu růstu nejistoty klesat. Poté se však vývoj vzhledem k očekávanému zrychlování inflace a další reakci ze strany centrální banky opět obrátil a úrokové sazby se nejen vrátily na své dřívější hodnoty, ale jsou v současnosti až o jeden procentní bod vyšší. Úrokové sazby delších splatností se tak pohybují na nejvyšší úrovni od roku 2008, u kratších splatností jsou pak nejvyšší za poslední dvě dekády. Tento vývoj znamená další tlak na zvyšování hypotečních sazeb, které se letos patrně postupně přiblíží až k 6% hranici.

Více informací a příslušné časové řady jsou dostupné https://cbaonline.cz/cba-hypomonitor-brezen-2022

Newsletter