Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Ekonomický komentář ČBA: Říjnový průmysl propadl, ale méně, než se předpokládalo

Tuzemský průmysl v říjnu zesílil meziroční pokles z -4 na -7,4 %. Po očištění o menší počet pracovních dní by však říjnový propad činil 4,9 % yoy. Meziměsíčně však produkce mírně vzrostla (+0,9 %) a to navzdory rozsáhlým výpadkům ve výrobě automobilů. Celkově tak říjnový výsledek průmyslu dopadl lépe, než činil konsensus na trhu (-4,9 oproti -6,1 yoy). Průměrný růst tuzemského průmyslu od začátku roku činí 7,6 %.

Průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně mírně vzrostla o 0,9 %, meziroční propad pak zesílil ze zářijových 4 % na 7,4 %, po očištění o kalendářní vlivy pak jen na 4,9 % (graf 1). Nepříznivý vývoj byl do velké míry očekávaný a souvisel s přerušením výroby v automobilkách z důvodu nedostatku čipů. Z dat AutoSAP vyplynulo, že automobilky vyrobily v říjnu o 52 % méně automobilů než před rokem. Největší propad dle počtu vyrobených automobilů zaznamenala Škoda Auto, kde počet meziročně propadl o 60 % a od začátku roku je výroba nižší o 11 %. Mírně slabší pokles pak zaznamenala Toyota, zatímco výroba Hyundai se v říjnu snížila pouze o 9 % a od začátku roku výroba vzrostla o 22 %. Záři však bylo také narušeno výpadky ve výrobě, a tak dle oficiálních statistik výroba automobilů v říjnu meziměsíčně vzrostla o 5,5 % a meziroční propad se prohloubil již jen nepatrně z 33 % na 35,5 % yoy (po  očištění o kalendářní vlivy o 32,9 %), graf 2.

Ostatní segmenty průmyslu zaznamenaly v říjnu smíšený vývoj, některé části navázané na autoprůmysl zaznamenaly také citelný propad, například výroba pneumatik (-9,3 % yoy), dařilo se naopak výrobě strojů (+6 %) či výrobě elektřiny (+ 10 %).

Nové zakázky v říjnu také mírně meziročně poklesly (-0,9 % yoy), což však bylo taženo opět zejména propadem zakázek v automotive. Domácí zakázky obecně vzrostly o 4,5 %, ty zahraniční pak propadly o 3,5 % (graf 3).

Tuzemský průmysl – stejně tak jako v řadě dalších evropských zemí – je tak zasažen problémy v automobilovém segmentu. Na první pohled pozitivní zprávou ohledně evropského vývoje průmyslu je říjnová hodnota německé prům. výroby, která meziměsíčně vzrostla o silných 2,8 % (-0,6 yoy). Na druhou stranu nové průmyslové zakázky v říjnu výrazně zklamaly, když meziměsíčně propadly o téměř 7 % z titulu dvouciferného poklesu zakázek ze zahraničí (-13 % mom), graf 4. To naznačuje, že problémy průmyslu nekončí a nedostatky potřebných komponent budou brzdit nejen tuzemský průmysl i v dalších měsících. Průměrný růst tuzemského průmyslu od začátku roku činí 7,7 %, toho německého pak 4,4 %.

Newsletter