Ekonomický komentář ČBA: Tuzemská ekonomika závěrem minulého roku vzrostla nad očekávání o 0,9 % qoq /3,6 % yoy

Tuzemská ekonomika v posledním čtvrtletí minulého roku vzrostla o 0,9 %. Meziroční růst tak mírně zrychlil na 3,6 % z 3,3 % ve třetím čtvrtletí. Předběžný odhad zveřejněný ČSÚ byl tak citelně nad konsensem trhu, který čekal vesměs stagnaci růstu (+0,1 % qoq), což by odpovídalo meziroční dynamice 2,6 %. Nejistotu odhadů však dokládá i široké rozpětí odhadů analytiků, které se pohybovalo od -1,2 až po +1,2 % qoq. Příznivější růst ekonomiky v posledním čtvrtletí byl tažen zahraniční poptávkou, detaily růstu budou zveřejněny až začátkem března. Za celý loňský rok růst HDP dle předběžných čísel činil 3,3 %.  Vzhledem k vývoji pandemie, problémům v průmyslu a energetické krizi je tak celoroční číslo nad 3% hranici nakonec pozitivní zprávou. V letošním roce prozatím čekáme růst ekonomiky kolem 3,5 %.

Dnes zveřejněný předběžný odhad prozatím nespecifikuje detaily vývoje HDP, statistický úřad pouze uvedl, že v mezičtvrtletním srovnání růst podpořila hlavně zahraniční poptávka. Meziroční růst ovlivnily především výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Na straně tvorby přidané hodnoty se dařilo především skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pokles zaznamenal průmysl. Na více informací bude potřeba počkat na začátek března, kdy ČSÚ zveřejní bližší strukturu HDP.

Nad očekávání silný výkon tuzemské ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku je trochu překvapující vzhledem k méně příznivé pandemické situaci, problémům v dodavatelských řetězcích, a dopady energetické krize a zrychlující inflace. Z těchto důvodů také citelně zpomalila v závěru roku také celá eurozóně (+0,3 % qoq oproti 2,3 % v 3Q21) a německá ekonomika dokonce následkem problémů v automobilovém sektoru  zaznamenala propad o 0,7 % (v 3Q21 +1,7 %).

Ministerstvo financí ve své poslední aktuální prognóze předpokládalo pro 4Q21 mezičtvrtletní stagnaci, starší listopadová prognóza ČNB pak dokonce propad o 1 %, konsensus analytiků pak růst o 0,1 %. Dnešní čísla jsou tak nad očekávání příznivá. Je však potřeba zmínit, že nejistota odhadů byla vysoká, což vystihuje i velmi široké rozpětí odhadu analytiků, a to mezi -1,2 až +1,2 % qoq, což odpovídá rozpětí meziročního růstu od 1,3 po 3,7 %. ČSÚ zároveň může dnešní číslo ještě mírně revidovat oběma směry.

I přes pozitivní číslo závěrem minulého roku je potřeba mírnit optimismus ohledně oživování ekonomiky v letošním roce, protože výhled zůstává stále zatížen řadou nejistot. Problémy v subdodavatelských řetězcích se dle některých předstihových indikátorů mírně zlepšily, stále však budou patrně v první polovině roku růst brzdit. Pokračujícím rizikem zůstává i pandemická situace, ačkoli negativní dopad dalších vln na ekonomický růst postupně slábne. Negativně na růst bude působit i vysoká inflace, která bude nepříznivě ovlivňovat spotřebu domácností. Ačkoli tak dnešní číslo je nad očekávání příznivé a bude posouvat růst HDP v letošním roce směrem nahoru ke 4 %, prozatím předpokládáme z důvodů řady rizik konzervativněji hodnotu kolem 3,5 %.

Newsletter