Ekonomický komentář ČBA: Zářijový index PMI zpomalil, rizika zpomalení růstu se zvyšují z důvodu déletrvajícího nedostatku materiálů a růstu cen energií

Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v září zpomalil z 61 na 58 bodů a dostal se tak na nejnižší hodnotu od března tohoto roku. Růst ve zpracovatelským průmyslu tak pokračoval, ale slabším tempem z titulu problémů v subdodavatelských řetězcích a nedostatku materiálů. Tyto problémy přitom pokračují a lhůty dodávek patřily dle šetření v září stále mezi nejdelší v historii. Firmy pokračovaly v příjímání nových zaměstnanců, rostou však obavy z nedostatku pracovní síly. Rizika zpomalení růstu se tak zvyšují z důvodu déletrvajícího nedostatku materiálů a růstu cen energií.

Dle šetření IHS Markit v září pokračoval růst průmyslové výroby i nových zakázek, nicméně tempo růstu oproti předchozím měsícům zpomalilo. Respondenti uváděli nedostatek materiálu jako hlavní bariéru dalšího růstu. Nedostatek čipů v automobilovém průmyslu pak stál i za slabším růstem nových zakázek u subdodavatelských firem. Nové exportní zakázky však dále rostly solidním tempem. Ceny vstupu pokračovaly v silném růstu, nicméně slabším než v předešlých měsících. Výrobcům se tyto ceny podařilo částečně přenést na zákazníky, což způsobilo rychlý růst cen výstupů. Očekávání firem ohledně budoucí výroby se však zhoršila zejména z titulu obav z nedostatku pracovní síly.

Zářijové zpomalení indikátoru PMI není příliš překvapivé, jelikož pokračující nedostatek čipů vedl k dalším odstávkám ve výrobě v automobilovém sektoru. Hlavní brzda v růstu tuzemského průmyslu je tak nadále nedostatek čipů, ačkoli firmy se začínají více obávat také nedostatku pracovních sil. Zatím v šetření nebyly akcentovány ceny energií, to se však patrně v příštích změní, jelikož energetická krize a extrémní růst cen energií začne nepříznivě dopadat i na tuzemské výrobce. Například čínský indikátor PMI se v září poprvé od začátku pandemie dostal pod hodnotu 50 bodů právě následkem problémů v energetice. Řada podniků musela v září čelit výpadkům v dodávkách energií, což omezovalo jejich výrobu. Extrémní růst cen energií tak bude narušovat rychlost ekonomického zotavování globální ekonomiky.

Tuzemští výrobci tak budou nadále čelit nedostatku materiálů a dílů v kombinaci s nedostatkem pracovních sil, ke kterým se však přidá negativní šok z titulu extrémního zdražení cen energií. To jsou faktory, které bezesporu povedou ke slabšímu zotavování ekonomiky, než se předpokládalo ještě během prázdninových měsíců – a tudíž povedou patrně k postupnému zhoršování výhledů na růst globální, resp. i tuzemské, ekonomiky v letošním a příštím roce.

Newsletter