Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Ekonomický komentář ČBA: Zpřesněný vývoj HDP za 3Q byl mírně lepší než naznačoval prvotní odhad

Dle zpřesněného odhadu tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,1 % (1,5 % qoq). Čísla jsou tak nepatrně vyšší, než naznačovaly první předběžné hodnoty zveřejněné statistiky před měsícem (2,8 % yoy, 1,4 % qoq). Stále však zaostaly za původními odhady, zejména vlivem slabého zahraničního obchodu, který poklesl následkem výpadků průmyslové výroby. Vzhledem k nepříznivému pandemickému vývoji, pokračující energetické krizi a zvýšené nejistotě spojené s novými mutacemi koronaviru ekonomika v posledním čtvrtletí opět mezičtvrtletně poklesne. Celoroční růst HDP se tak bude letos pohybovat kolem 2,5 %.

Struktura růstu HDP potvrdila, že největší brzdou růstu byl ve 3Q zahraniční obchod. Vývoz propadl nad očekávání o 6 % qoq (-2,3 % yoy) a čistý vývoz tak citelně brzdil ekonomiku, což souviselo s výpadky ve výrobě průmyslu. Jeho přidaná hodnota ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně poklesla o 3 %. Také fixní investice ve třetím čtvrtletí zklamaly a o 3 % poklesly a po zahraničním obchodu patřily mezi další faktory podvazující růst ekonomiky, což však bylo kompenzováno hromaděním zásob. Celkové investice i se zásobami tak výrazně rostly. Solidně vzrostla také spotřeba vlády a domácností, která k růstu přispěla nejvýznamněji, ač oproti druhém čtvrtletí dynamika mírně zvolnila (viz graf 1). Nejrychleji rostla spotřeba služeb (8 % yoy oproti 8,9 % yoy v 2Q 21).

Slabý vývoz a výkon průmyslu ve třetím čtvrtletí není až tak překvapující vzhledem k výpadkům výroby následkem nedostatku komponent. Obecně však spotřeba vlády i domácností rostla nad očekávání odhadů centrální banky (viz tabulka), což by byla pozitivní zpráva. Výhled do konce roku však příliš optimismu nepřináší. Přetrvávající problémy v subdodavatelských řetězcích a skokový růst energií doplnil i nepříznivý pandemický vývoj. Tuzemská ekonomika v posledním čtvrtletí tak opět poklesne. Z meziročního pohledu by si měla zachovat mírný růst z důvodu slabé srovnávací základny z minulého roku, kdy ekonomika čelila silnějším lockdownům.

Za celý letošní rok se tak bude nakonec růst ekonomiky pohybovat jen kolem 2,5 %, zatímco ještě v polovině roku se pohyboval konsensus kolem 3,5 %. Také výhled na začátek příštího roku se horší a s tím i celoroční růst ekonomiky v roce 2022, který by se mohl pohybovat kolem 3 %. Dosažení předpandemické úrovně růstu HDP se tak tímto oddaluje až na konec příštího roku.

Newsletter