Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Ekonomičtí diplomaté posílí dvanáct zastupitelských úřadů

Ministerstvo zahraničí v průběhu letošního roku vyšle na česká zastupitelství dvanáct nových pracovníků, jejichž úkolem je podpořit ekonomické vztahy. Noví ekonomičtí diplomaté posílí zastupitelské úřady na Filipínách, v Německu, Japonsku nebo v Indii, ČTK to řekl náměstek ministerstva Martin Tlapa. Snaha podpořit příležitosti pro české firmy se projevuje i v navazování diplomatických vztahů se zeměmi, kde dosud Česko své zastoupení nemělo.

„V roce 2016 dochází k posílení o dalších 12 pracovníků, kteří se budou věnovat ekonomické agendě na Filipínách, v Ghaně, Hong Kongu, v Indii, Japonsku, JAR, Jordánsku, Kanadě, Malajsii, Německu, na Tchaj-wanu a v USA,“ uvedl na dotaz ČTK Tlapa. Jejich úkolem je pomoct českým firmám najít uplatnění na místních trzích nebo zprostředkovat kontakty s partnery v dané zemi. Loni ekonomičtí diplomaté rozšířili týmy sedmi zastupitelských úřadů.

Další personální posily vyslalo letos ministerstvo na ambasády v Číně, Rusku, Saudské Arábii a Srbsku. Jde o první čtyři diplomaty, kteří se věnují oboru zemědělství a potravinářství. V Izraeli působí od loňského října první česká vědecká diplomatka.

Ministerstvo zahraničí chce podle Tlapy v budoucnu posilovat ekonomické aktivity v rozvojových zemích. Z toho důvodu přesunulo některá místa ze zastupitelských úřadů v zemích EU. „Příkladem tohoto úsilí je Afrika. Na každém velvyslanectví ČR v subsaharské Africe, kromě Harare (v Zimbabwe), už v současnosti pracuje ekonomický diplomat,“ poznamenal Tlapa.

O spojení rozvojové pomoci a ekonomických zájmů hovořil Tlapa již na začátku června při prezentaci výroční zprávy České rozvojové agentury (ČRA). Ředitel ČRA Michal Kaplan tehdy poznamenal, že rozvojovou pomoc je třeba vnímat i jako investici. Vybudováním infrastruktury a zlepšením ekonomických podmínek obyvatel podle něj vznikají nové trhy, a tím pádem i potencionální odbytiště pro české výroky.

Ekonomické zájmy hrají svou roli také ve vývoji diplomatických vztahů Česka na nejvyšší úrovni. Patrné je to na příkladu Íránu, kde chce Česká republika povýšit zastoupení na úroveň velvyslance.

Kontakty mezi Íránem a evropskými zeměmi zintenzivněly v návaznosti na uzavření dohody o omezení jaderného programu mezi Íránem a šesti velmocemi loni v červenci a následnému zrušení mezinárodních sankcí ze strany EU a USA. Česká republika nebyla výjimkou, za poslední dva roky se odehrála řada návštěv na úrovní náměstků i ministrů. „Je jenom přirozené že máme zájem dokončit proces povýšení diplomatického zastoupení na úroveň velvyslance,“ uvedl Tlapa. Příležitosti pro české podniky a instituce jsou na poli jaderné energetiky, těžby surovin, petrochemie, strojírenství nebo leteckého průmyslu.

Nový velvyslanecký post se bude obsazovat také na Kubě, s níž řada států obnovila styky ve chvíli, kdy k tomuto kroku přistoupily Spojené státy. „Věříme, že naše snahy o povýšení diplomatického zastoupení nevyzní u kubánské strany naprázdno,“ podotkl Tlapa. Dodal, že Československo bylo před rokem 1989 jedním z nejvýznamnějších ekonomických partnerů Kuby. Vztahy Prahy a Havany dle Tlapy prochází renesancí a letos v září se proto plánuje podnikatelská mise.

V některých částech světa už Česko své zastoupení obnovilo. Loni byla otevřena ambasáda v kolumbijské Bogotě. Dnes začal fungovat generální konzulát na Gibraltaru. Do budoucnu by se česká diplomacie ráda vrátila do Libyjského Tripolisu. V budoucnu by se česká diplomacie ráda vrátila do Libyjského Tripolisu. Podle Tlapy to ale záleží na bezpečnostní situaci.

Newsletter