Ekonomka Fidelity: Co představuje jmenování Powella šéfem Fedu

Přinášíme nekrácený komentář světové ekonomky Anny Stupnytské k jmenování Jeroma Powella šéfem americké centrální banky:

Jmenování Jeroma Powella šéfem amerického Fedu představuje kontinuitu současné politiky pro nejbližší období, což znamená mírně uvolněnější monetární postoj než v případě jiných uchazečů o křeslo.

Powellovo vzdělání je spíše právnické než ekonomické. Na rozdíl od předchozích šéfů Fedu, jako byli Ben Bernanke a Janet Yellenová, nepředložil žádnou tezi nebo návrh týkající se měnové politiky, ať už ve svých veřejných projevech, či jinak. Inklinoval spíše k dodržování souladu s celým vedením. To naznačuje, že dokonce více než v posledních letech se Fed bude řídit spíše konsenzem, než aby odrážel názory samotného Powella nebo jeho nejbližších spolupracovníků. V krátkodobém horizontu tak lze očekávat pokračování velmi postupného růstového cyklu s rizikem přerušení v roce 2018 v případě, že inflace zůstane překvapivě nízká.

Powell svým založením inklinuje ke konsensu, což je důležité při výběru dalších kandidátů na funkce ve Fedu. Například, Rada by se chovala spíš „jestřábím způsobem“, pokud by se John Taylor, uznávaný ekonom, který zastává na jestřábích pravidlech založenou politiku, stal zástupcem šéfa Fedu.

Co si pravděpodobně odneseme z Powellova jmenování, nebo na co se zaměří trh, je fakt, že Powell je pro finanční deregulaci. Může mít v této oblasti významný vliv a jeho jmenování je krokem k jednodušším podmínkám pro finanční instituce.

Newsletter