Ekospol: Nejvíce nových bytů v Praze nabízí Modřany, Holešovice a Uhříněves

Dostupných bytů je v Praze v cenících nejméně za posledních deset let. Existují však lokality, kde byty v nabídce ještě zůstávají. Například v Modřanech, Holešovicích či Uhříněvsi si lze vybrat z několika stovek bytů. Opačná situace zůstává tradičně v centru města, kde je výběr velmi limitovaný. Vyplývá to z podrobných statistik firmy Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už deset let. Podle městských obvodů bylo na konci roku 2016 nejvíce volných bytů v Praze 5, Praze 9 a Praze 4.

V Praze bylo na konci roku 2016 dostupných celkem 3346 nových bytů, což je nejméně za poslední dekádu. „Největší podíl (10 procent) na tom mají Modřany, kde v cenících developerů evidujeme 335 dostupných nových bytů. Následují Holešovice s 322 byty (podíl 9,62 procenta) a Uhříněves (229 bytů, podíl 6,84 procenta). Oproti předchozímu čtvrtletí se na první místo vrátily Modřany, které odsunuly Uhříněves. Mezi ně se na druhou pozici díky dvěma novým rezidenčním projektům zařadily Holešovice,“ přiblížil statistiky hlavní analytik Ekopolu Matyáš Hančl. Dodal, že Ekospol v daném období monitoroval celkem 144 aktivních developerů.

V jednotlivých městských obvodech vede Praha 5, kde developeři nabízejí celkem 655 nových bytů. To je takřka pětina všech bytů v nabídce developerů. Velký výběr je i v Praze 9 (568 bytů, podíl 16,98 procenta) a Praze 4 (551 bytů, podíl 16,47 procenta). Z top 3 na konci loňského roku jen těsně vypadla Praha 10 (469 bytů, podíl 14,02 procenta).

Na opačném konci tabulky je beznadějně poslední Praha 1, kde na zájemce o nové bydlení čeká dostupných bytů. Největší mezikvartální nárůst zaznamenala Praha 2, kde se počet dostupných bytů v porovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 371 procent. I tak však tento obvod zůstává s 99 dostupnými byty s druhou nejhorší nabídkou na předposledním místě.

„Nabídka dostupných bytů dlouhodobě kopíruje poptávku klientů. Zájemci o nové bydlení upřednostňují okrajovější části Prahy s dobrou dopravní dostupností, plnou občanskou vybaveností a nedotčenou přírodou v okolí. Zásadní roli hraje i cena bytu, který je v centru až třikrát dražší než v nejvyhledávanějších lokalitách,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu. Podle něj mají právě klidnější okrajové části Prahy do budoucna největší rozvojový potenciál.

Newsletter