Dolar posiluje v dolarovém indexu i proti euru. Společnou měnu oslabily komentáře z ECB hovořící o prostoru pro snížení sazeb a možnosti zasáhnout v případě posilování kurzu. Měny regionu oslabují. Koruna nejprve zpevnila pod 26,00 za euro, a byla tak nejsilnější do března. Aktuálně zisky umazává směrem zpět k 26,10 za euro.

El-Erian: QE v Evropě již pokřivuje trh

Program kvantitativního uvolňování, který má tento měsíc Evropská centrální banka spustit, již způsobuje distorze na trhu, uvedl bývalý šéf dluhopisového fondu Pimco Mohamed El-Erian, v současnosti působící jako hlavní ekonomický poradce Allianz.

Na mysli má především pokles výnosů vládních dluhopisů u zemí dříve vnímaných za rizikové. El-Erian očekává, že spread mezi výnosy dluhopisů Itálie a Německa se v krátkodobém horizontu dále zúží, poté co v pondělí dosáhl minima od května roku 2010. Zítra znovu zasedne ECB a Mario Draghi by měl přiblížit detaily zahajovaného QE. „V krátkém období je QE něco, co byste měli respektovat, ale co způsobuje všechny typy tržních distorzí.“

Newsletter