Energetici odstavili kvůli poruše i druhý blok JE Temelín

Energetici v noci na dnešek odstavili i druhý výrobní blok elektrárny Temelín od přenosové soustavy kvůli poruše. Od 3. září přitom stojí první blok, a to kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. Tentokrát bylo důvodem odstávky zvýšené chvění turbogenerátoru rovněž v nejaderné části elektrárny. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Předběžně je odstávka plánována na dva týdny.

Problémy měli v Temelíně už v létě, oba bloky byly souběžně odstaveny na neplánovaných 27 dnů. Elektrárna s výkonem 2000 megawat je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku. Svojí produkcí kryje pětinu spotřeby.

„Důvodem odstávky bylo zvýšené chvění turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny po zapnutí tlumivky, zařízení, které reguluje napětí v síti v rozvodné stanici Kočín. Zvýšené hodnoty chvění zaznamenalo hned několik čidel. Chybu v měření tak operátoři vyloučili a turbínu odstavili,“ upřesnil mluvčí. Reaktor je podle něj stabilizován na výkonu 16 procent. Aktuálně se připravují kontroly turbogenerátoru, ze kterých bude možno určit konkrétní příčinu a stanovit další kroky.

První blok by měl být k přenosové soustavě připojen v noci z neděle na pondělí. Práce na zpětných klapkách na potrubí napájecí vody v nejaderné části elektrárny jsou hotovy. Aktuálně probíhá příprava na tlakovou zkoušku před spuštěním bloku.

Ve středu 2. září elektrárna dosáhla svého dosud nejvyššího výkonu, poté co skončila rozsáhlá modernizace obou výrobních bloků a její původní projektový výkon se zvýšil z 1962 na 2158 megawattů. Od 28. srpna po odstávkách poprvé souběžně naplno pracovaly modernizované turbíny obou temelínských bloků.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Teď je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Letos zatím vyrobila 8,8 milionů MWh elektřiny. Vzhledem k prodlouženým a neplánovaným odstávkám Temelín letos nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny z roku 2012, která dosáhla 15,3 miliardy kilowatthodin.

Newsletter