Energetické firmy SandRidge a Breitburn Energy požádaly o ochranu

Společnosti SandRidge Energy a Breitburn Energy Partners dnes rozšířily řady amerických energetických firem, které následkem nízkých cen energií v USA požádaly o soudní ochranu před věřiteli. Od začátku roku 2015 tak učinilo přes 60 severoamerických producentů ropy a zemního plynu. S odvoláním na údaje regulátorů o tom dnes informovala agentura Reuters.

Menší producenti ropy a plynu v posledních dvou letech vydávali nové akcie a dluhopisy a zbavovali se majetku, aby se udrželi nad vodou. Náhradní možnosti financování ale již do velké míry vyčerpali a kupce dokázalo najít jenom málo z nich. Žádost o ochranu v posledních třech týdnech podaly energetické společnosti s dluhy úhrnem za 25 miliard dolarů.

SandRidge odhadla, že k posledním březnu evidovala aktiva ve výši 7,0 miliardy dolarů a dluh 4,0 miliardy dolarů. Aktiva Breitburn k témuž datu činily 4,7 miliardy dolarů a závazky 3,4 miliardy dolarů.

SandRidge získává ropu a zemí plyn z břidličných formací v Oklahomě a v Kansasu. V roce 2006 ji založil Tom Ward, který stál rovněž u zrodu plynárenské společnosti Chesapeake Energy Corporation. Správní rada SandRidge po sporu s aktivistickými podílníky v roce 2014 Warda funkce generálního ředitele zbavila.

„Nedávné prodeje majetku byly příšerné, a proto nyní pozorujeme tuto vlnu restrukturalizace dluhu,“ uvedla Deborah Williamsonová z právní společnosti Dykema. Věřitelé se podle ní zřejmě přiklánějí k procesu restrukturalizace a čekají, až se na světových trzích zotaví ceny ropy, které se od poloviny roku 2014 do začátku roku letošního propadly zhruba o 70 procent. Dnes ceny této suroviny sice vystoupily až na půlroční maximum, akcie výrobců energií, které trápí finanční problémy, ale klesaly.

Newsletter