EP Infrastructure loni rostl zisk EBITDA na 1,509 miliardy eur

AKTUALIZOVÁNO – Skupina EP Infrastructure (EPIF), přední evropská energetická infrastrukturní utilita zaměřená na přepravu plynu, distribuci plynu, elektřiny a tepla a skladování plynu, loni zvýšila konsolidovaný zisk na 1,509 miliardy eur. To představuje meziroční nárůst o více než 100 milionů eur. Tvorba peněžních toků skupiny se zvýšila na 1,364 miliardy eur. 

„Rok 2017 byl s ohledem na dosažené výsledky ve všech ohledech úspěšný a potvrdil kvalitu provozovaných aktiv, která jsou ve většině případů regulovaná a dlouhodobě kontrahovaná,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

EPIF naDovolujeme si připomenout, že na počátku letošního roku získala skupina EPIF rating investičního stupně od renomovaných ratingových agentur Moody‘s Investors Service (Baa3), Fitch Ratings (BBB-) a S & P Global Ratings (předběžné BBB), vše se stabilním výhledem.

Klíčová provozní data skupiny EPIF v roce 2017:

Tranzit zemního plynu: bezmála 65 mld. m3 (nárůst o 7 % meziročně)

Distribuce zemního plynu: téměř 5 mld. m3 (+5 %)

Distribuce elektrické energie: více než 6 TWh (+5 %)

Dodávky tepla: více než 22 PJ (při očistění o prodej nestrategických aktiv nárůst o 2 % meziročně)

Kromě toho byla v roce 2017 využita téměř všechna kapacita zásobníků zemního plynu ve výši 41 TWh.

Z pohledu akcionářské struktury vypořádala mateřská společnost Energetický a průmyslový holding začátkem roku 2017 dříve uzavřenou dohodu s konsorciem globálních institucionálních investorů vedených a zastupovaných společností Macquarie Infrastructure and Real Assets o prodeji 31% podílu ve společnosti EPIF. Rok 2017 byl tak prvním rokem, kdy činnost skupiny EPIF ovlivňoval nový akcionář. Spolupráce obou akcionářů je příslibem nových příležitostí pro skupinu EPIF v následujících letech. 

Newsletter