Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna mírně oslabila nad 25,50 za euro.

EPH koupil dvě elektrárny spalující biomasu v Itálii

Energetický a průmyslový holding (EPH) dnes dokončil akvizici dvou elektráren Biomasse Italia a Biomasse Crotone od společností Bioenergie (50 %) a Api Nòva Energia (50 %).  Tímto krokem se EPH stal lídrem oblasti výroby elektřiny z biomasy v Itálii. Serveru Roklen24 to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj.

„Jsme hrdí na tuto akvizici, která potvrzuje mezinárodní schopnost EPH přispět k úspěchu probíhající transformaci energetiky a zároveň zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů,“ uvedl Marco Arcelli, Business Development Director EPH.

„Na rozdíl od ostatních obnovitelných zdrojů umožňuje biomasa řízenou výrobu elektrické energie, nezávislou na slunečním svitu či síle větru. Elektrárny tím přispívají ke stabilitě a bezpečnosti celého systému, to vše při udržení zaměstnanosti. Biomasa by navíc mohla být nejlepším zdrojem, který umožní vyřadit z provozu uhelné elektrárny, což předpokládá italská národní energetická strategie. Tento předpoklad se už prokázal ve Spojeném království a v Dánsku,“ doplnil Arcelli.

Transakce je součástí strategického plánu skupiny, který je založený na rozšiřování portfolia na evropského trhu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Celkově jde o druhou investici do oblasti energetického využití biomasy po britském projektu Lynemouth, kde EPH dokončuje přestavbu původně uhelné elektrárny právě na spalování biomasy. Elektrárna Lynemouth s instalovaným výkonem 400 MW bude po uvedení do provozu jedním z největších zařízení na výrobu elektřiny z biomasy na světě.

Touto transakcí EPH potvrzuje svůj dlouhodobý zájem investovat do italského energetického sektoru. EPH prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Produzione už v Itálii kontroluje šest elektráren s celkovým instalovaným výkonem 4,3 GW.

Newsletter