Erdogan: Cílem útoku na istanbulské letiště bylo oslabit Turecko

Cílem úterního sebevražedného útoku na istanbulské Atatürkovo letiště bylo oslabit Turecko zabitím nevinných lidí. Prohlásil to v noci na dnešek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima si atentát vyžádal nejméně 36 obětí na životech. Vysílací stanice Habertürk s odvoláním na ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga tvrdí, že bombový útok zřejmě tří sebevražedných atentátníků si vyžádal dalších 147 zraněných. Spojené státy a šéf OSN masakr odsoudily.

„Je jasné, že tento útok měl za cíl dosáhnout jediného výsledku, vytvořit s využitím krve a bolesti nevinných lidí propagandistický materiál proti naší zemi,“ uvedl Erdogan podle agentury Reuters v písemném prohlášení. Od mezinárodního společenství turecký prezident očekává, že po útoku zaujme „rozhodný postoj“ proti teroristickým skupinám.

Útok na istanbulské letiště v úterý „co nejostřeji“ odsoudil Bílý dům, který také ujistil Turecko o své podpoře. Obdobné prohlášení vydal rovněž generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který vybídl k intenzivnější mezinárodní spolupráci v boji proti takovýmto násilným činům.

Bilance úterního útoku nemusí být konečná. Nejmenovaný vysoce postavený vládní zdroj agentury AP uvedl, že počet obětí na životech by se mohl vyšplhat až k pěti desítkám. Původně přitom sdělil, že téměř 50 lidí již zahynulo.

Newsletter