Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Erdogan kvůli urážce trvá na stíhání německého satirika

Právní zástupce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podal stížnost proti zastavení trestního stíhání německého satirika Jana Böhmermanna. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Nejvyšší turecký představitel trvá na Böhmermannově potrestání za báseň, ve které Böhmermann prezidenta kritizoval, ale také urážel a zesměšňoval. Incident z letošního března zhoršil již tak dost napjaté německo-turecké vztahy.

Vrchní státní zástupce v Koblenci nyní případ přezkoumá a následně rozhodne o Erdoganově stížnosti, kterou dnes kritizoval Německý svaz novinářů (DJV). „Turecký prezident je nejen aktivní nepřítel svobody tisku, ale také člověk, který neumí prohrávat,“ řekl šéf DJV Frank Überall.

Německá prokuratura zastavila trestní stíhání satirika 4. října. Mohučský úřad státního návladního uvedl, že není zcela jisté, zda Böhmermann Erdogana urazil úmyslně. Otázkou podle něj také je, zda vůbec šlo o urážku.

Souhlas k umělcově stíhání dala německá vláda, která tak vyhověla žádosti Turecka. Na kancléřku Angelu Merkelovou se následně kvůli tomu snesla vlna kritiky. Kabinet nicméně argumentoval tím, že v právním státě má o porušení zákona rozhodovat státní zastupitelství a soud, nikoli vláda. Koalice také oznámila, že začátkem příštího roku chce zrušit trestný čin hanobení zahraničního majestátu.

Böhmermann na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Německý komik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Böhmermannův počin bude ještě předmětem občanskoprávního řízení, které začne 2. listopadu před zemským soudem v Hamburku. Erdogan se domáhá toho, aby celý posměšný text byl zakázán. Hamburský soud v květnu předběžným opatřením prozatím satirikovi zakázal veřejně opakovat velké části básně.

Newsletter