Erdogan vyčetl Západu, že stojí při pučistech, odmítl kritiku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes odmítl kritiku Západu na svůj nekompromisní postup proti vzbouřencům, kteří se jej pokusili v polovině července svrhnout. Prohlásil, že západní země, které by měly oceňovat Turecko za to, jak se s pokusem o převrat vypořádalo, místo toho stojí „na straně vzbouřenců“.

Podle agentury Reuters dodal, že prokáže-li se, že puč podporovalo víc lidí, pak počty zatčených ještě vzrostou.

Turecký premiér Binali Yildirim dnes také oznámil, že uzavře leteckou základnu Akinci severně od Ankary, jež byla během převratu centrálou vzbouřených vojáků. „Uzavřeme (také) veškerá kasárna, z nichž vyjížděly tanky a vylétaly vrtulníky,“ prohlásil v projevu živě přenášeném právě ze základny.

Část turecké armády se Erdogana, který zavádí v zemi stále tvrdší islámský režim, pokusila svrhnout 15. července. Převrat se ale nepovedl a Erdoganův režim následně přistoupil k tvrdým čistkám ve státních institucích, jež se dosud dotkly více než 60.000 vojáků, policistů, soudců, státních zástupců nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni nebo propuštěni z práce. Ankara obviňuje ze zosnování puče duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhá léta ve Spojených státech. Duchovní veškerá obvinění odmítá.

Newsletter