Erste: Dividendu vyplatíme, výhled ziskovosti zůstává

Po Komerční bance dnes zveřejnila své hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí i rakouská Erste Bank, majoritní vlastník České spořitelny. Ačkoli výsledky překonaly očekávání trhu na všech úrovních, management se neuchýlil ke zlepšení výhledu po zbytek roku. Výhled pro návratnost kapitálu (ROTE) byl potvrzen na úrovni 8 – 10 %, management dále očekává jednociferný pokles zisku vlivem vývoje v Maďarsku a Rumunsku, spolu s vlivem nízkých úrokových sazeb. Zlepšení nastalo pouze u výhledu nákladů na riziko, které vedení banky z původního rozmezí 1 – 1,2 mld. eur snížilo na 0,9 – 1,1 mld. eur.

Erste překvapila lepšími výsledky, čeká nižší náklady na riziko

Na následném konferenčním hovoru s analytiky management uvedl, že navzdory lepším výsledkům nechce zlepšovat výhled vzhledem k určitým převládajícím nejistotám, jako jsou problémy s cizoměnovými hypotékami v Chorvatsku či nestabilní politické prostředí na některých trzích, kde Erste působí. Management banky také zmínil nejistotu ohledně vývoje řecké krize a její případné nepřímé negativní dopady na bankovní sektor. Vedení banky však potvrdilo, že ze zisku tohoto roku plánuje vyplatit dividendu, jejíž výše se bude odvíjet od kapitálové vybavenosti banky v závislosti na regulatorních požadavcích, což je v tuto chvíli těžké odhadnout. Dle našich odhadů by banka měla mít kapacitu vyplatit minimálně 40 – 50 centů na akcii.

Celkově vyznívaly informace na konferenčním hovoru spíše neutrálně, což investory zjevně mírně zklamalo – alespoň dle reakce akcií Erste, které na výsledky nejprve reagovaly pozitivně a dopoledne se obchodovaly o zhruba procento výš, po konferenci však většinu zisku zcela umazaly.

KB: Výhled zůstává, záporné sazby jsou extrémním scénářem

Newsletter