ERÚ vyzval dodavatele, aby lidem sdělovali datum ukončení smlouvy

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková vyzvala dodavatele energií, aby ve na svých vyúčtováních pro domácnosti sdělovali datum ukončení smlouvy, přestože jim to zákon nenařizuje. ČTK to dnes sdělil mluvčí ERÚ Vladimír Černý.

Podle Černého úřad ročně řeší tisíce stížností na nekorektní jednání dodavatelů energií. V současnosti se množí právě podněty od spotřebitelů, kteří chtějí ukončit smlouvu a ptají se svého dodavatele, kdy mohou odejít bez sankcí, uvedl.

ERÚ proto do nové verze Etického kodexu obchodníka s elektřinou nebo plynem, který vydal na začátku letošního roku, přidal pro dodavatele mimo jiné požadavek na zveřejnění data nejbližšího možného ukončení smluv na fakturách. Kodex je pro dodavatele energií nadále dobrovolný.

K původnímu kodexu, který byl vydán v roce 2012, se podle ERÚ přihlásila naprostá většina dodavatelů energií. Podle seznamu na webových stránkách úřadu šlo mimo jiné o dominantní poskytovatele typu ČEZ, E.ON a innogy, ale i o řadu alternativních dodavatelů. Reakci firem, zda se přihlásí i k nové verzi kodexu, ČTK shání.

„Všichni slušní dodavatelé energií by svůj podpis pod nový kodex měli připojit, ať už minulý podepsali, či nikoliv. Dají tak dobrovolně najevo svou vůli chovat se k zákazníkům slušně, slušněji, než jim nakazuje samotný zákon,“ uvedla dnes Vitásková.

Etický kodex je souborem základních pravidel etického a profesionálního jednání obchodníka s elektřinou či plynem. Podle dřívějšího vyjádření ERÚ má napomáhat při prosazování principů poctivého obchodního styku, ochrany dobrých mravů a posílení obecné důvěry v energetický trh.

Newsletter