ESM schválil vyplacení 2,8 miliardy eur z úvěrové pomoci Řecku

Vedení Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) dnes schválilo vyplacení 2,8 miliardy eur (téměř 76 miliard Kč) ze záchranného programu pro Řecko. Částka představuje zbytek druhé tranše dohodnuté úvěrové pomoci, uvedl ESM v tiskové zprávě.

„Dnešní rozhodnutí vyplatit Řecku 2,8 miliardy eur je známkou toho, že Řekové dělají pokrok při reformování své země. Vláda dosáhla klíčových milníků v oblasti penzijní reformy, bankovní správy, energetického sektoru a výběru daní,“ uvedl šéf ESM Klaus Regling.

„Pokud bude vláda pokračovat v realizaci reforem dohodnutých v rámci programu ESM, mohl by růst řecké ekonomiky v příštím roce zrychlit a vláda by mohla být schopna začít v příštím roce opět vydávat dluhopisy,“ dodal Regling.

Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (zhruba 2,3 bilionu Kč). Po započítání platby, kterou dnes schválil ESM, dosáhne poskytnutá finanční pomoc z tohoto programu 31,7 miliardy eur.

Newsletter