Etylénová jednotka Unipetrolu je po odstávce plně v provozu

Etylénová jednotka Unipetrolu v závodu v Litvínově na Mostecku je po neplánované odstávce plně v provozu. Dopad omezení výroby po dobu pěti dnů na provozní zisk odhadl petrochemický holding na 120 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Mikuláš Duda.

Neplánovaně odstavil podnik část této jednotky podruhé v krátké době. „Společnost rozhodla o odstavení provozu menší části zařízení etylénové jednotky z důvodu potřeby vyčištění části technologie,“ uvedl mluvčí.

Šéf Unipetrolu: Šance na výplatu dividendy je teď nejvyšší

V provozu je etylénová jednotka od roku 1979. Při teplotách 840 až 860 stupňů Celsia se v ní termicky rozkládají vstupní suroviny pomocí páry v peci za účelem získání lehčích uhlovodíků, zejména etylénu, propylénu, benzenu, C4 frakce

Petrochemický holding Unipetrol v letošním prvním pololetí vykázal čistý zisk 5,27 miliardy Kč, ve stejném období loni byl ve ztrátě 2,55 miliardy. Výnosy klesly zhruba o sedm procent na 56,5 miliardy. Generální ředitel Marek Świtajewski uvedl, že možnost toho, že společnost vyplatí dividendu za letošní rok, je největší za poslední dobu. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007.

Unipetrol dosáhl nejlepší výsledek hospodaření v historii

Newsletter