EU a NATO chtějí spolupracovat v boji s hybridními hrozbami

Evropská unie a Severoatlantická aliance musí velmi úzce spolupracovat v reakci na možné takzvané hybridní hrozby. Po dnešním jednání ministrů obrany zemí evropské osmadvacítky to novinářům řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová s tím, že kooperace obou organizací je v této věci zcela zásadní. Generální tajemník aliance Jens Stoltengerg, který byl dnešnímu jednání v Lucemburku přítomen, připomněl, že hybridní hrozby jsou kombinací vojenských a nevojenských postupů a otevřených i skrytých operací.

„Jestli je oblast, kde je zcela zjevná přidaná hodnota spolupráce EU a NATO, tak jsou to hybridní hrozby,“ poznamenala Mogheriniová. Také podle Stoltenberga je kooperace NATO a EU zjevná a samozřejmá.

Jako hybridní hrozba bývají označovány různé činnosti, které často kombinují konvenční i nekonvenční metody a které různí státní i nestátní aktéři mohou koordinovaně využívat, aniž by byla formálně vyhlášena válka. Jejich cílem je nejen způsobit přímé škody a využít slabých míst, ale také destabilizovat společnost a vytvářet nepřehledné situace a narušovat rozhodování. Sousloví je přitom často používáno pro popis ruského postupu vůči západním zemím v ukrajinské krizi.

Newsletter