EU a Turecko otevřely novou kapitolu přístupových rozhovorů

Evropská unie dnes po dvou letech otevřela vyjednávání o nové kapitole přístupových rozhovorů s Tureckem. Krok, který se očekával, na tiskové konferenci oznámil Jean Asselborn, ministr zahraničí Lucemburska, nynější předsednické země unie. Kapitola se týká hospodářské a měnové politiky a zvyšuje na 15 z celkových 35 počet otevřených oblastí, o kterých unie a Turecko vyjednávají.

Turecký ministr pro evropské otázky Volkan Bozkir na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že jeho země má zájem stát se plnoprávným členem unie. Dnešní otevření kapitoly je podle něj prvním konkrétním důkazem nové energie ve vztazích mezi Ankarou a osmadvacítkou. „Neotevřeli jsme jen novou kapitolu, ale novou fázi přístupového procesu,“ podotkl Bozkir.

Přístupové rozhovory vedou EU a Turecko od roku 2005, část kapitol je ale zmrazena. Brusel partnerskou zemi tvrdě kritizuje v oblastech, jako jsou lidská práva, svoboda slova či nezávislost soudnictví.

V souvislosti s migrační krizí však EU začala Turecko označovat za svého strategického partnera. Právě z jeho území totiž v minulých měsících vyrážely největší počty uprchlíků přes Řecko dál do Evropy. EU a členské země tak rozhodly pomoci finančně Ankaře zvládnout situaci s uprchlíky na tureckém území. Součástí nabídky byla ale právě také nová energie v přístupových rozhovorech.

Dnes otevřená kapitola, označovaná číslem 17, řeší konkrétní otázky ekonomické politiky jako například nezávislost centrální banky a další pravidla.

Newsletter