EU bude jednat o migrační krizi: zahraniční vztahy, hranice?

Migrační krize bude podle očekávání hlavním tématem dnešního summitu Evropské unie. Lídři unijních zemí proberou zahraniční souvislosti migračního tlaku, ale diskutovat budou také o snaze posílit vnější hranici Evropské unie a zlepšit její návratovou politiku.

Prezidenti a premiéři zemí osmadvacítky dnes zhodnotí vývoj od své mimořádné schůzky ke stejné problematice na konci září. Diskuse se dotkne vývoje v samotné Sýrii, odkud do EU míří většina uprchlíků. Tamní situaci, kde unie podporuje snahy OSN o politické řešení, zkomplikoval nynější ruský vojenský zásah, nekoordinovaný se zbytkem světového společenství.

Klíčovou zemí pro Evropu ve snaze omezit příliv uprchlíků je Turecko. Přímo v Ankaře domlouvali ve středu zástupci Evropské komise detaily posílení spolupráce. Turci mají zájem o liberalizaci vízové politiky, o akceleraci svých přístupových rozhovorů s EU a o zařazení Turecka na seznam bezpečných zemí. Evropa žádá od Turecka podepsání readmisní dohody, lepší ochranu hranic a jasné zákroky proti převaděčům.

Také unie musí lépe chránit svou vlastní hranici, shodují se členské země. Diskuse se tak dnes povede o možnostech případného vzniku evropské pohraniční služby či o kvalitě fungování takzvaného dublinského systému určujícího, která země je odpovědná za vyřizování žádostí o azyl.

Lídři zemí EU zhodnotí vytváření takzvaných hotspotů, tedy míst určených pro identifikaci a registraci žadatelů o azyl, které mají v Itálii a v Řecku fungovat do konce listopadu. Je pravděpodobné, že jasně zdůrazní své už v září formulované závazky výrazně zvýšit finanční podporu pro region a také pro agentury a programy OSN, které se starají o uprchlíky.

Summit se ovšem dotkne i dalších otázek, kromě prohlubování hospodářské spolupráce se má krátce hovořit o snaze Británie dojednat novou podobu vztahů s EU před britským referendem o setrvání v unii. A je pravděpodobné, že lídři určitým způsobem zohlední v úterý publikované závěry vyšetřování tragédie malajsijského boeingu, který byl loni sestřelen nad Ukrajinou.

Vrcholná schůzka má být podle diplomatů jednodenní a má tedy skončit v noci na pátek.

Newsletter