EU dala Řecku zelenou k dočasnému uzavření bank

Evropská komise dala dnes řecké vládě oficiální svolení k dočasnému uzavření bank a dalším krokům, které omezují pohyb kapitálu. Atény tím sice porušují princip volného pohybu kapitálu v Evropské unii, je to ale oprávněné, protože tím budou ochráněny ohrožené banky v zemi. Řekl to dnes komisař pro finanční služby Jonathan Hill. Řekové v minulých dnech s rostoucí pravděpodobností státního bankrotu a odchodu země z eurozóny masově vybírali vklady z bank.

Řecké banky zůstanou týden uzavřeny. Co přinese referendum?

Řecká vláda v neděli oznámila, že banky zůstanou od pondělka až do 6. července uzavřené a z bankomatů si Řekové budou moci vybírat pouze 60 eur (přes 1600 Kč) denně. Vláda se k tomuto kroku odhodlala poté, co skončilo neúspěchem klíčové sobotní jednání mezi Aténami a věřiteli a ministři financí eurozóny v reakci na to odmítli prodloužit Řecku záchranný program, který končí 30. června. Bez peněz z tohoto programu nebudou moci Řekové splácet své dluhy, včetně sumy 1,6 miliardy eur, kterou musí do úterý uhradit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

„Za současných okolností je stabilita finančního a bankovního systému v Řecku nadřazeným veřejným zájmem, který opravňuje k uvalení dočasných omezení na pohyb kapitálu,“ uvedl Hill podle agentury Reuters. Dodal ale, že volný tok peněz Atény musejí obnovit co nejdříve, respektive jakmile to bude možné.

Řecký premiér Alexis Tsipras se o víkendu nečekaně rozhodl uspořádat 5. července referendum, v němž mají občané hlasovat o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů. Je však otázkou, o čem budou voliči rozhodovat, když v době hlasování už bude záchranný program podle všeho ukončen. Řecká opozice žádá, aby bylo referendum zrušeno a aby se Tsipras pokusil vytvořit vládu národní jednoty.

Newsletter