Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

EU nesmí spoléhat pouze na dohodu s Turky, říká rakouský ministr

Evropská unie se při řešení migrační krize nesmí spoléhat pouze na dohodu s Tureckem, protože by se tak stala na Ankaře závislá. Osmadvacítka musí sama zajistit ochranu vnějších hranic, bojovat s pašeráky a snažit se snížit svou atraktivitu pro migranty. V aktuálním čísle týdeníku Der Spiegel to řekl rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz.

„Dohoda s Tureckem může být jen plánem B. Plán A musí být silná Evropa, která je připravena sama chránit svou vnější hranici. Pokud to neuděláme, budeme žít v Evropě, která je závislá na jiných státech, možná dokonce na jednotlivých osobnostech, jako je (turecký) prezident (Recep Tayyip) Erdogan. A závislost je nebezpečná,“ řekl Kurz.

Unie by podle něj měla umět řešit uprchlickou krizi sama. „V první řadě jde o společnou ochranu vnější hranice EU. Zadruhé musíme poskytnout více humanitární pomoci přímo v místě krizí, abychom zlepšili tamní životní podmínky. A zatřetí musíme jasně říct: Jsme to my v Evropě a ne pašeráci, kdo rozhoduje, koho přijmeme. Kdo přicestuje nelegálně, ten o svou šanci přijde,“ řekl.

Osmadvacítka se podle Kurze také musí snažit snížit svou atraktivitu pro uprchlíky. „Nesmíme každému, kdo přistane na Lesbu, hned začít vykládat, že se bude moct nastěhovat do bytu v Berlíně. Mluvil jsem s mnoha uprchlíky a když jsem se jich ptal, jestli by přijeli s perspektivou života v Řecku nebo v Polsku, tak většinou odpovídali, že ne,“ řekl ministr.

Zdůraznil také, že všechna opatření by měla směřovat k posílení pozice EU. „Evropa nesmí být vydíratelná a slabá. Rozhodně nechci udržet dohodu s Tureckem za každou cenu,“ řekl rakouský ministr. V této souvislosti uvedl, že Turecko nesmí být nijak zvýhodněno proti jiným státům v otázce uvolnění vízového režimu.

Bezvízový styk je součástí dohody mezi EU a Tureckem o spolupráci v migrační krizi, podle níž Ankara přebírá zpět migranty, kteří připlují přes Egejské moře na řecké ostrovy. Unie si ale pro zrušení víz stanovila 72 podmínek, jež Ankara zatím nesplnila. Erdogan pohrozil, že bez rychlého uvolnění vízového režimu přestane Turecko dohodu plnit.

Kurz také podotkl, že vývoj v oblasti dodržování lidských práv v Turecku mu dělá starosti. „Dlouhodobě musí být v našem zájmu mít Turecko, které dodržuje lidská práva. Cokoli jiného znamená destabilizaci přímo na našich hranicích. A pokud se budeme dívat stranou, bude vývoj v Turecku čím dál víc negativní,“ řekl rakouský ministr.

Newsletter