EU pracuje na energetickém propojení s Pyrenejským poloostrovem

Účastníci summitu o evropské energetice v Madridu se dnes shodli na nutnosti lepšího propojení Pyrenejského poloostrova se zbytkem Evropské unie a s jejím energetickým trhem. Schůzka se konala za přítomnosti francouzského prezidenta Françoise Hollandea, předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, portugalského premiéra Pedra Passose Coelha nebo šéfa Evropské investiční banky (EIB) Wernera Hoyera. 

Dobře propojený evropský trh s energií je nezbytný pro vytvoření energetické unie a klíčového faktoru pro posílení bezpečnosti dodávek energie po celé Evropě, uvádí prohlášení Evropské komise. Vedoucí představitelé se dohodli na zřízení skupiny na vysoké úrovni, aby zvýšili úsilí o rozvoj propojení energetických sítí v jihozápadní Evropě a zajistili, aby všechny současné a plánované projekty byly včas zrealizovány. 

Evropská komise si objednala studii o výhodách, nákladech a technických možnostech nových energetických propojení mezi Španělskem a Portugalskem na straně jedné a zbytkem Evropy na straně druhé. První výsledky studie budou k dispozici v polovině letošního dubna. Podobná studie o propojení plynárenských sítí budou následovat později. 

Nedostatek propojovací kapacity zůstává hlavní překážkou vytvoření trhu s elektřinou v jihozápadní Evropě, a brání tomu, aby se španělské a portugalské energetické společnosti podílely na trhu s elektřinou ve zbytku Evropské unie. V lednu letošního roku provozovatelé dopravních systémů z Francie, Španělska a Portugalska podepsali společný strategický dokument pro vývoj nových propojení. 

„Dnes jsme se shodli na prvních konkrétních cílech evropské energetické unie. Současně jsme zahájili unikátní proces regionální konvergence v energetickém odvětví, u které si přeji, aby se rozšířila v celé Evropě,“ konstatoval šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. 

„Otevřeli jsme cestu pro nové investice a lepší energetické propojení, které posílí vazby mezi Francií, Portugalskem a Španělskem. Projekty, na kterých jsme se dnes dohodli, umožní zvýšit diverzifikaci dodávek elektřiny a plynu v Evropě. Opatření, která jsme přijali, nás zavedou k našemu společnému cíli: lépe připojený evropský trh a větší bezpečnost dodávek pro všechny Evropany,“ dodal Juncker. 

Newsletter