Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange (LSE). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čtyři informované zdroje. Spojením měl vzniknout největší provozovatel burz v Evropě.

Podle zdrojů má být zamítnutí oznámeno v příštích dnech. Podle jednoho to bude 29. března, ale termín se může ještě změnit. Ve stejný den má Británie oficiálně požádat o odchod z EU.

Evropská komise, LSE i Deutsche Börse se ke zprávě odmítly vyjádřit.

Plán na sloučení burz ve Frankfurtu nad Mohanem a v Londýně měl jen nepatrnou šanci na schválení, protože LSE minulý měsíc odmítla přistoupit na požadavek EK, aby prodala svou italskou obchodní platformu MTS. Zrušení dohody však vyvolává otázku ohledně další strategie burzy v Londýně, který je hlavním finančním centrem Evropy, a ve Frankfurtu, hlavní burze největší evropské ekonomiky.

Za posledních deset let zde bylo již pět pokusů, tři veřejné a dva neformální, na spojení burz v Londýně a Frankfurtu. V roce 2012 pak EU zablokovala spojení burz NYSE Euronext a Deutsche Börse v hodnotě 17 miliard USD (425,5 miliardy Kč).

V poslední době se objevilo i několik skutečností, které mohly dohodu dále zkomplikovat. Němečtí politici požadovali, aby centrála spojené burzy kvůli brexitu byla přesunuta z Londýna do Frankfurtu, což ale LSE odmítala. Německá prokuratura také zahájila vyšetřování generálního ředitele Deutsche Börse Carstena Kengetera, který měl stát v čele spojené skupiny, kvůli podezření ze zneužití důvěrných informací pro zisk z obchodování, tzv. insider trading. Kengeter vinu odmítá.

Newsletter