EU v úterý nejspíš prodlouží své hospodářské sankce vůči Rusku

Velvyslanci zemí Evropské unie se v úterý velmi pravděpodobně dohodnou na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku o půl roku. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka panuje s tímto krokem napříč unií široký souhlas. Prodloužení sankcí, které EU uvalila na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi, definitivně stvrdí ministři zahraničí osmadvacítky na své následující schůzce v pátek, řekl Zaorálek novinářům v Lucembursku.

„V této chvíli bych nedokázal říci, že Rusko dělá víc,“ poznamenal český ministr, který připomněl, že EU svázala uvolňování sankcí s prosazením minských mírových dohod pro východní Ukrajinu. „Znovu se tam používají těžké zbraně, rozhodně to nevypadá, že se situace nějak zlepšuje. Máme hlášené mrtvé dokonce z posledních dní,“ řekl Zaorálek.

Na rostoucí míru násilí na východě Ukrajiny poukazují také pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejichž týmy monitorují dodržování příměří v oblasti.

Mírový proces dohodnutý v Minsku předpokládá urovnání konfliktu na Donbasu v několika krocích. Jejich součástí je spolu se zastavením palby i stažení těžkých zbraní, amnestie, předání kontroly nad celou hranicí ukrajinské straně, provedení ústavních reforem na Ukrajině či uskutečnění místních voleb na Donbasu.

Protiruské sankce v roce 2014 přijaly evropské země kvůli ruské podpoře separatistů na východě Ukrajiny, jejich uvolnění podmínily právě naplněním minských dohod. EU hospodářská omezení označuje nikoli za cíl své politiky, ale především za pobídku Rusku ke změně chování a přístupu k řešení krize na Ukrajině. K podobnému kroku přistoupily také Spojené státy a další země.

Evropské sankce omezují ruský přístup na finanční trhy a znemožňují Moskvě dovoz určitých kategorií výrobků, například zařízení k těžbě ropy. Rusové reagovali sérií vlastních hospodářských omezení vůči evropskému zboží.

O půlročním prodloužení sankcí tak nyní nebude příští týden rozhodovat nadcházející unijní summit přesto, že například z Německa zněly v minulých týdnech hlasy navrhující přinejmenším „politicky debatovat“ o možném zmírnění sankcí.

Už minulý týden unie prodloužila jinou sadu sankcí, související s ruskou anexí Krymu, kterou EU dál považuje za nelegální.

Newsletter