Euro přes obavy ohledně Itálie stouplo nejvýše od půlky listopadu

Euro se dnes poprvé od poloviny listopadu vrátilo nad hranici 1,07 USD, a to navzdory počátečnímu poklesu, za kterým stály obavy z politické nestability v Itálii. Italský premiéra Matteo Renzi po neúspěchu nedělního referenda o reformě ústavy oznámil, že odstoupí z funkce. Investoři se obávají, že politická krize by mohla destabilizovat italský bankovní systém.

Jednotná evropská měna dnes sestoupila až o 1,4 procenta na 1,0505 USD, tedy na nejnižší úroveň od loňského března. Později však zamířila vzhůru a kolem 13:00 SEČ si připisovala půl procenta na 1,0730 USD. Loni v březnu se euro propadlo až na 1,0457 USD, což byla nejnižší úroveň od roku 2003.

Mezi investory nyní podle analytiků vládne opatrnost, ale ne panika. „Trhy sice na začátku nového týdne zřejmě zůstávají nervózní, nezřítily se však z útesu,“ uvedla podle serveru BBC Kathleen Brooksová ze společnosti City Index Direct.

Podle některých analytiků bylo euro podpořeno nedělními prezidentskými volbami v Rakousku, ve kterých nezávislý kandidát s podporou strany Zelených Alexander Van der Bellen jasně porazil svého rivala ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera.

Renziho demise by mohla zvýšit politickou nejistotu v Itálii, která je třetí největší ekonomikou eurozóny. Podle analytika Marka Willse ze společnosti State Street Global Advisors by nyní v Itálii mohly být na obzoru nové volby a k moci by se mohlo dostat opoziční Hnutí pěti hvězd, které se staví proti jednotné evropské měně.

Renzi, který stojí v čele italské vlády necelé tři roky, hájil reformu ústavy jako nutnou pro zjednodušení fungování politického systému země, která od roku 1945 zažila více než 60 vlád. Reforma měla posílit Poslaneckou sněmovnu a výrazně omezit vliv Senátu, který měl mimo jiné přijít o možnost svrhnout vládu a o vliv na blokování zákonů.

Newsletter