Euro: Vláda couvá z plánu zřídit fond na podporu cestovního ruchu

Vláda ustoupila od loňského plánu zřídit do konce letošního roku nový fond, který by pomohl rozvoji tuzemského cestovního ruchu. Měl pomoci s propagací regionů, do kterých nešly eurodotace, uvedl na webu server Euro.cz. Z jednání ministerstva financí s ministerstvem pro místní rozvoj vyplynulo, že pro zřízení Státního fondu cestovního ruchu nejsou vhodné podmínky. Od myšlenky zřízení fondu se upustilo, cituje Euro.cz mluvčí ministerstva financí Jakuba Vintrlíka.

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši řekla, že myšlenka zřízení Státního fondu regionálního rozvoje, který navrhla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, je stále v řešení. „V současné době hledáme alternativní možnosti organizace cestovního ruchu s cílem nalezení finančních zdrojů pro jeho efektivní podporu a rozvoj,“ uvedla mluvčí.

K detailům budoucí podoby podpory cestovního ruchu ani ke konkrétním důvodům zrušení hotového plánu z loňska se obě ministerstva nevyjádřila.

Potřeba nového fondu na podporu turismu vznikla podle týdeníku kvůli tomu, že organizace v oboru nezvládaly propagaci, nebo nesměly propagovat turismus například v Praze. Ta je kvůli dobré ekonomické situaci vyloučena z některých evropských programů a do její propagace proto nesmí proudit dotace z Bruselu.

Fond měl být financován nejen ze státního rozpočtu, ale podílet se na něm měly i firmy z cestovního ruchu. Logika návrhu byla založena na tom, že společná propagace přinese významnější úspěchy, než je tomu v případě oddělené propagace jednotlivých firem.

Newsletter