Eurokomisař Moscovici: Řecko nemůže čekat odpuštění dluhů

Řecko musí splácet své dluhy a nemůže očekávat, že mu z nich eurozóna něco odepíše. Řekl to dnes evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Zdůraznil, že země musí i přes své sociální problémy pokračovat v zavádění potřebných reforem.     

„Dluhy se musí splatit – to je jasné. Není možné je vymazat. Žádné zmírnění dluhů nebude,“ řekl podle agentury Reuters komisař na konferenci v Berlíně. Dodal, že jakákoli politická dohoda s Řeckem na summitu Evropské unie na konci týdne bude záviset na tom, zda řecká vláda projeví „důrazné odhodlání k reformám“, jak to slíbila v dohodě s eurozónou z 20. února.     

Moscovici také prohlásil, že riziko nákazy řeckou krizí je nyní „mnohem menší“ než před dvěma lety. Ještě koncem minulého týdne Moscovici říkal, že odchod Řecka z eurozóny by byl katastrofou, která by mohla znamenat začátek konce eurozóny. „V Evropě se všichni shodujeme, že ‚Grexit‘ by byl katastrofou pro řeckou ekonomiku, ale i pro celou eurozónu,“ řekl Moscovici v rozhovoru s německým týdeníkem Der Spiegel. 
   

Newsletter