Eurokomisař Oettinger se omluvil za svá slova o šikmoočcích

Německý eurokomisař Günther Oettinger se dnes omluvil za výroky, které pronesl na nedávném setkání s německými podnikateli v Hamburku. V prohlášení zveřejněném na webu Evropské komise uvedl, že se nechtěl nikoho dotknout. Za svá slova na adresu Číňanů, německých politiků, žen či belgických Valonů čelil Oettinger kritice ve své vlasti i v zahraničí.

„Měl jsem čas přemýšlet nad svým projevem a teď vidím, že slova, která jsem použil, vyvolala špatné pocity a mohla dokonce někoho zranit. To (ale) nebylo mým záměrem, chtěl bych se proto omluvit za každou poznámku, která nebyla tak zdvořilá, jak měla být,“ napsal Oettinger, který je komisařem pro digitální ekonomiku a společnost a možným budoucím eurokomisařem pro rozpočet.

Oettinger coby spolustraník kancléřky Angely Merkelové prohlásil, že jeho snahou bylo probudit německé publikum. „Pokud Němci zaměří svou politickou práci na snížení věku odchodu do důchodu, zvýšení penzí a podobně, tak by nikdo neměl být překvapen, když prohrajeme celosvětový boj o konkurenceschopnost. Totéž platí pro Evropu jako celek.“

Oettinger dále tvrdí, že jeho výroky na adresu belgických Valonů byly chybně citovány a že názory regionů bere vážně. O Valonech, kteří se stavěli proti smlouvě o volném obchodu mezi EU a Kanadou, Oettinger podle médií řekl, že jsou vedeni „komunisty“.

Oettinger, který je i z minulosti znám kontroverzními výroky, se dnes pokusil napravit i své komentáře na adresu Číňanů. „Mám velký respekt pro dynamiku čínské ekonomiky – Čína je partner a tvrdý konkurent. Proto potřebujeme rovné podmínky, v rámci kterých mohou čínské firmy kupovat ty evropské a evropské firmy zase ty čínské. Je důležité mít tento přístup na obou stranách – a zde vidím prostor pro zlepšení.“

Na videu z jeho vystoupení zveřejněném na internetu ale Oettinger Číňany paroduje a hovoří o nich jako o „šikmoočcích“. „Devět mužů, jedna strana, žádná demokracie. Žádné ženské kvóty, žádná žena, důsledně,“ řekl na adresu čínské vládní delegace, která přijela do Bruselu. „Všichni v obleku, jednořadém, tmavě modrém. Všichni vlasy sčesané zleva doprava černým krémem na boty,“ doplnil. „A co my (v EU)? Brzy budeme mít více výborů než obyvatel,“ pobavil posluchače, kteří se většinou smáli.

Na Oettingera se následně snesla vlna kritiky, a to jak z Číny, tak z jeho rodného Německa. Výroky odsoudila německá vládní sociální demokracie i opoziční strany, které zpochybnily Oettingerovu způsobilost reprezentovat Německo v Bruselu. Omluvu po eurokomisaři požadují i zástupci gayů a lesbiček, protože mluvit ironicky o „povinném homosexuálním manželství“.

Newsletter