Europol varuje před rostoucí mírou počítačové kriminality

Počítačová kriminalita v Evropě je nadále na vzestupu, uvádí evropská policejní agentura Europol. Významným důvodem jsou nízké bezpečnostní standardy i praxe podniků a také soukromých uživatelů internetu. Významný podíl na kyberkriminalitě totiž stále představuje „recyklace“ relativně starých a známých technik, proti kterým je obrana dlouhou dobu dostupná a známá.

Europol znepokojuje, jak komunita spojená s počítačovou a internetovou kriminalitou dokáže využívat rostoucí závislosti společnosti na technologiích a na celosvětové počítačové síti. „Také jsme viděli výrazný přesun aktivit spojených s počítačovými technologiemi do oblastí souvisejících s obchodem s lidmi, s terorismem a s dalšími hrozbami,“ poznamenal v tiskové zprávě šéf Europolu Rob Wainwright.

Europol upozorňuje, že objem, rozsah i ztráty způsobené počítačovou kriminalitou nadále rostou a dosahují nebývalé úrovně. „Některé členské země EU nyní hlásí, že záznamy o počítačových trestných činech překročily ty záznamy, které jsou spojené s tradičním zločinem,“ uvedla organizace.

Evropské středisko pro boj s počítačovou kriminalitou (European Cybercrime centre – EC3) loni podpořilo 131 významných operací, o rok dříve jich bylo jen 72.

Lepší spolupráce mezi bezpečnostními složkami, firmami a poskytovateli služeb podle Europolu vedla k rozbití významných zločineckých organizací i jednotlivců zabývajících se nejen pronikáním do cizích počítačů a do počítačových sítí, ale také třeba podvody s bankovními kartami či zneužíváním dětí. Data a jejich zneužívání jsou ale nadále základní komoditou tohoto typu zločinu.

Jak dnes upozornil šéf EC3 Steven Wilson, pokračuje také letos „evoluce trendů“ počítačové kriminality. Počítačové vydírání prostřednictvím „programů únosců“ známých jako ransomware roste a zaznamenáno bylo také v oblastech jako je zdravotnictví. Europol sledoval rovněž snahy vytvořit programy mířící na sítě bankomatů. Prioritou nadále zůstává boj se sexuálním zneužíváním dětí.

Europol dnes upozornil i na to, že v „digitálním podzemí“ roste využívání modelu zločinu jako služby propojující zadavatele konkrétního požadavku, například organizované skupiny, s těmi, kdo jsou schopni tuto službu splnit. „Teroristé mají zjevně potenciál do tohoto sektoru v budoucnu vstoupit,“ varuje organizace.

Podle zprávy je v EU za nejvýznamnější pokládáno Německo, kde se ale počítačoví zločinci soustřeďují především na domácí půdu. Celosvětově je v této oblasti podle Europolu „nejrozvinutějším trhem“ Rusko a rusky mluvící země.

Newsletter