Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Europoslance čeká debata o Europolu, azylovém systému a Schengenu

Europoslanci dnes budou na zasedání ve Štrasburku projednávat posílení pravomocí Evropského policejního úřadu Europol v rámci boje proti terorismu. V souvislosti se současnou migrační krizi je čeká rovněž debata o změnách azylového systému, které navrhuje Evropská komise, a diskuse o tom, jak nejlépe obnovit fungování schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.

Po dopolední rozpravě budou europoslanci o posílení pravomocí Europolu rovněž hlasovat. Jestliže nová pravidla schválí, Evropský policejní úřad bude moci brzy navýšit své úsilí v boji proti terorismu, počítačové trestné činnosti a jiným trestným činům, a rychleji také reagovat na případné hrozby. Nový mandát by měl rovněž Europolu umožnit zřídit specializované jednotky, jež budou schopné okamžitě reagovat na nové hrozby.

Pokud jde o reformu azylového systému, europoslanci budou řešit návrh Evropské komise ze 4. května. Komise navrhuje, aby stávající pravidlo, že žádost o azyl má na starost první země, kam uchazeč vstoupí, bylo doplněno o krizový mechanismus přerozdělování do dalších států EU. Spouštěný by byl automaticky v případě vysokého počtu žadatelů v některé členské zemi.

V návaznosti na situaci, kdy většina zemí schengenského prostoru chce znovu zavést hraniční kontroly nebo dočasně uzavřít své hranice v reakci na rostoucí počty přistěhovalců a žadatelů o azyl, budou členové Evropského parlamentu debatovat o znovuobnovení tohoto prostoru volného pohybu osob. Skupina členských států (Rakousko, Německo, Francie, Belgie, Dánsko a Švédsko) nedávno informovala Komisi o svém úmyslu prodloužit dočasné kontroly na vnitřních hranicích po dobu dalších šesti měsíců.

Newsletter