Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Europoslanci chtějí posílit zákaz vývozu zboží pro mučení

V Evropské unii by měla platit přísnější pravidla, která zabrání obchodování se zbožím a službami, které by mohly být použity k mučení či popravám. Shodli se na tom dnes na zasedání ve Štrasburku europoslanci. Podle nového nařízení, které bylo schváleno zatím v prvním čtení, by měl být seznam zakázaného zboží rozšířen. Rovněž by měl být zakázán i tranzit zboží využívaného na kruté, nelidské či ponižující zacházení přes území Evropské unie.

„Vymýcení trestu smrti a mučení je důležitým cílem evropské obchodní a zahraniční politiky. EU odsuzuje trest smrti a mučení po celém světě. Proto je velmi důležité, že máme silnou a důvěryhodnou politiku, která je ujištěním, že Evropa nepřispívá k těmto praktikám,“ uvedla k nařízení jeho zpravodajka z frakce liberálů a demokratů (ALDE), nizozemská europoslankyně Marietje Schaakeová. Do budoucna by bylo podle ní potřeba se rovněž zamyslet nad tím, zda do úpravy nezahrnout i zákaz obchodování s tímto zbožím mimo EU v případě, že budou mít obchod na svědomí evropští podnikatelé. „Evropská unie je největším obchodním blokem na světě, naše zákony týkající se kontroly vývozu mají vliv po celém světě. Tímto způsobem posílíme prostřednictvím obchodní politiky i naše hodnoty,“ dodala.

Klíčovým nástrojem EU pro boj proti mučení a trestu smrti je nařízení z roku 2005 o zavedení omezení obchodu. To zakazuje vývoz zboží, které nemá jiné praktické využití než popravu nebo mučení (například elektrických křesel, automatických injekčních systémů či špičatých šroubů) a kontroluje obchod s produkty, které byly navrženy pro jiné účely, ale mohou být použity k mučení (například zbraně určené pro potlačení nepokojů nebo určitá anestetika používaná do smrtících injekcí).

Přes dosažení určitých výsledků bylo nařízení kritizováno pro nedostatky, které umožnily pokračovat v obchodování, zprostředkování či propagaci tohoto zboží. V reakci na usnesení Evropského parlamentu z roku 2010 přijala v roce 2014 Evropská komise legislativní návrh na změnu nařízení. Parlamentní výbor pro mezinárodní obchod navrhl několik změn k dalšímu omezení obchodu. Konečný kompromis, přijatý v rámci trojstranných jednání s Evropskou komisí a ministry EU, odráží většinu z návrhů, a nyní potřebuje být potvrzen europarlamentem jako celek.

Newsletter