Europoslanci projednají půjčku Tunisku či plán podpory investic

Evropští poslanci dnes budou schvalovat vznik zvláštního vyšetřovacího výboru, který má prošetřit praktiky odhalené díky takzvaným Panamským dokumentům o ukrývání příjmů stovek lidí a firem v daňových rájích. Hlasovat budou rovněž o půjčce pro Tunisko či o novele dohody Světové obchodní organizace (WTO) o informačních technologiích, kterou EU podepsala.

Vyšetřovací výbor ke kauze Panamských dokumentů bude složen ze 65 členů a do 12 měsíců by měl předložit závěrečnou zprávu svého šetření. Zkoumat má to, zda členské státy a Evropská komise v předchozích letech vyvinuly dostatečné úsilí v aplikaci unijní legislativy proti praní špinavých peněz a daňovým únikům.

Poslanci debatovat budou i o programu Evropské komise na podporu investic v eurozóně, známém jako Junckerův plán, jehož cílem je vytvořit investice za 315 miliard eur (8,5 bilionu Kč). Jeho základem je loni založený Evropský fond strategických investic (EFSI). EK nedávno navrhla, aby plán pokračoval i po roce 2018.

Půjčka pro Tunisko v celkové výši 500 milionů eur (13,5 miliardy korun) má pomoci této severoafrické zemi, s níž EU od loňska jedná o volném obchodu, překlenout finanční problémy, s nimiž se její ekonomika potýká již několik let. Tunisko se výměnou za to zavázalo provést strukturální reformy.

Europoslanci dnes také posvětí novelu dohody o informačních technologiích (ITA), která má postupně do konce června 2019 odstranit cla na obchod s dvěma stovkami hig-tech výrobků.

V poledne v Evropském parlamentu vystoupí s projevem bulharský prezident Rosen Plevneliev, který má mimo jiné hovořit o budoucnosti EU a problémech, s nimiž se nyní unie potýká.

V odpoledních rozpravách budou europoslanci debatovat o lepším sdílení údajů a databází členských zemích, jež má pomoci v boji proti mezinárodnímu organizovanému zločinu a terorismu.

Newsletter