Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2140 EURUSD. Měny střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně ale zisky smazala a je jediná z regionu v mírné ztrátě.

Euroskupina zesiluje tlak na Řecko: Peníze bez reforem nebudou

Řecko musí neprodleně zahájit kroky v naplňování dohody o úvěrové pomoci s eurozónou. Řekl to dnes šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Bez uskutečňování slibovaných reforem Atény peníze nedostanou a finanční trhy v Řecko znovu ztratí důvěru, dodal předsedající schůzek ministrů financí zemí eurozóny. Podobně se dnes vyjádřil i německý ministr financí Wolfgang Schäuble.     

„Musí to začít zítra,“ řekl Dijsselbloem v nizozemské televizi RTL. Ve středu začnou v Bruselu a v Aténách technické rozhovory mezi řeckou vládou a představiteli trojice mezinárodních věřitelských institucí o řeckém reformním programu. „Trojku“ tvoří Evropská komise, Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF).     

Dluhopisy napříč Evropou lámou rekordy. Řecko mimo „kolektiv“

„Pokud zůstane program ležet mrtev v koutě, pak v něj svět nebude mít příliš důvěry. To by obnovilo nedůvěru v Řecko a jeho okolí,“ řekl šéf euroskupiny podle agentury Reuters. Dijsselbloem zdůraznil, že Řecko žádnou splátku úvěru nedostane, dokud nezačne slibované reformy také plnit. „Aby dostali peníze jen tak a bez ničeho – to se nestane,“ řekl.     

Další rozbuška? Řecko sáhne do záchranných peněz pro banky

Německý ministr Schäuble novinářům v Brusel řekl, že Řecko nedostane žádnou pomoc, dokud se jeho věřitelé neujistí, že plní své reformní závazky. „Jedině po splnění této podmínky je možné uvolnit peníze z programu,“ řekl. Dodal, že dosavadní jednání s Řeckem v rámci eurozóny byla jen mrháním času a jediným, kdo si to nemyslí, je řecký ministr financí Janis Varufakis. 

Varufakis: Evropa věděla, že Řecko dluhy nesplatí

Newsletter