Eurozóna: Maloobchodní tržby v srpnu stagnovaly, meziročně o 2,3 % vzrostly

Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii se v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem nezměnily. Spotřebitelé sice více utráceli za pohonné hmoty a potraviny, tržby z prodeje nepotravinářského zboží, jako oděvy, knihy či elektronika, se naopak snížily. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V červenci se tržby v 19 zemích platících eurem zvýšily o 0,6 procenta. V celé EU pak o 0,4 procenta.

Tržby z prodeje pohonných hmot v EU vzrostly meziměsíčně o 1,4 procenta a potravin, nápojů a tabáku o půl procenta. Tržby z prodeje nepotravinářského zboží klesly o 0,2 procenta.

Z jednotlivých členských zemí rostly maloobchodní tržby nejvíce v Portugalsku, o 1,5 procenta. V Irsku se zvýšily o 0,9 procenta a v Polsku o 0,8 procenta. Naopak v Lucembursku klesly o 1,5 procenta a o více než procento se snížily rovněž ve Švédsku, Estonsku a Finsku.

Ve srovnání s loňským srpnem se tržby v eurozóně zvýšily o 2,3 procenta a v EU o 2,6 procenta. Také v meziročním srovnání rostl nejvíce prodej pohonných hmot, v celé EU o 3,3 procenta. Prodej potravin se zvýšil o 2,5 procenta a nepotravinářského zboží o 2,7 procenta.

Newsletter