Eurozóna: Průmyslová výroba v červnu 1,2% růstem zaostává za kons. 1,7 %

Průmyslová výroba v eurozóně se v červnu meziměsíčně snížila o 0,4 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters očekávali pokles o pouhých 0,2 procenta. Výrazný propad produkce vykázaly všechny tři největší ekonomiky eurozóny, tedy Německo, Francie a Itálie.

Eurostat nicméně opravil tempo květnového poklesu produkce v eurozóně na 0,2 procenta z původně ohlášených 0,4 procenta. V celé Evropské unii se průmyslová výroba v červnu snížila o 0,2 procenta po květnovém poklesu o 0,1 procenta.

V meziročním srovnání však výroba v eurozóně v červnu stoupla o 1,2 procenta a v EU dokonce o 1,7 procenta. Nejlépe si vedlo Irsko, které zaznamenalo nárůst produkce o 27,6 procenta. Nejvýraznější propad naopak utrpělo Řecko, kde se výroba snížila o 4,6 procenta.

Hrubý domácí produkt eurozóny v letošním prvním čtvrtletí stoupl proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. První rychlý odhad vývoje ekonomiky ve druhém čtvrtletí zveřejní Eurostat v pátek.

Newsletter