Evropa ve vleku Řecka, výsledků i Wall Street

Evropské akciové trhy v průběhu seance slábly a ztráty dál prohloubily s úvodem na Wall Street, která zatím bezmocně podléhá horším datům z ekonomiky a z většiny i horším korporátním výsledkům. Ztráty v Evropě vedou opět banky, jež zatěžuje nervozita z výsledků řeckých voleb a nejistého vývoje ohledně splacení aténského dluhu. Po nepřesvědčivých výsledcích padaly také akcie průmyslových gigantů: Philips -6 %, Siemens -3 %.

Objednávky průmyslu a Caterpillar. Dolů míří Wall Street i dolar

Německý index DAX nakonec až 2% ztrátu zčásti umazal a končí -1,6 %, francouzský CAC40 odepsal zhruba 1 %. Britský index FTSE100 po zveřejnění údajů o vývoji HDP země zeslábl o zhruba 0,5 %. Přesně o tolik posílila britská ekonomika ve 4Q (podle prvního odhadu) a zaostala za očekáváním 0,6% růstu. Rok 2014 byl pro ni přesto nejúspěšnější za sedm let.

Řecký Athex Composite poklesl o zhruba 3,5 % a rozšiřuje tak ztráty v návaznosti na vítězství levicové strany SYRIZA. Nejhůře si vedly banky. Zdá se, že spekulace investorů o odchodu Řecka z eurozóny pozbývají na intenzitě.

Newsletter