Evropa zvyšuje tlak na Británii, aby zahájila proces odchodu z EU

Proces odchodu Británie z Evropské unie by měl začít co nejdříve, shodla se dnes v Berlíně šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství. Období nejistoty podle nich nemůže trvat dlouho, Evropa se potřebuje nyní soustředit na sebe. Členové unie tak zvyšují tlak na Británii, aby s oficiální žádostí o vystoupení z osmadvacítky neváhala.

„Respektujeme Británii a lidové hlasování této velké země, i když výsledku litujeme, ale požadujeme, aby Evropa – zbývajících 27 zemí – byla také respektována,“ uvedl na tiskové konferenci po setkání francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Jednání o vystoupení Británie by podle něj mělo začít okamžitě. Věc označil za poměrně naléhavou. Podle Ayraulta je to zodpovědnost britského premiéra Davida Camerona, který s referendem přišel, a nyní také musí žít s jeho následky.

Podobně se vyjádřil i šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Zodpovědnost Londýna podle něj přesahuje hranice Británie, a tak musí zbývajícím zemím unie umožnit, aby se zabývaly budoucností Evropy. „Proto odsud říkáme spolu: Tento proces (odchodu) by měl začít tak brzy, jak jen to bude možné, abychom neuvázli, ale soustředili se na budoucnost Evropy,“ nechal se slyšet.

V následujících dnech chce Steinmeier o dnešních rozhovorech Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska zpravit Baltské země a státy Visegrádu.

To, že Cameron nehodlá odstoupit z funkce dřív než v říjnu, označil v rozhovoru pro dnešní Süddeutsche Zeitung, za skandální předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Podle něj tím Cameron „drží celý kontinent jako rukojmí“.

 

Newsletter