Dolar je v zisku proti euru i v dolarovém indexu. Americké výnosy se posunuly výše, 10letý dluhopis se obchoduje nad 1,6 %. Hlavní událostí je americká inflace, konsensus trhu čeká zrychlení z 2,6 % na 3,6 % y/y, některé predikce pracují s více než 4 %. Riziko nad konsensus vyšší inflace je rizikem vyšších US výnosů. To by mohlo dostat pod tlak rizikové měny, včetně koruny obchodující se těsně nad 25,50 za euro.

Evropě do zisků pomohla síla americké ekonomiky

Evropské akciové trhy se ve čtvrtek obchodovaly nervózně po ukončení QE ze strany amerického Fedu a inflaci v Německu. Trhy sice otevřely do kladných hodnot, avšak po zveřejnění reportu o inflaci z Německa začaly výrazně zaostávat.

Prodeje uklidnila zveřejněná data v USA. Tamní ekonomika ve 3Q rostla dle prvního odhadu o 3,5 % v přepočtu na celý rok, když se čekalo pouze 3,0 %.
 

Americká ekonomika drží vysoký růst i ve třetím čtvrtletí

Nedařilo se drahým kovům, když stříbro pokleslo přes čtyři procenta, zlato odepsalo procento jedno. Důvodem poklesu komodit je ukončení stimulačních programů na podporu ekonomiky v USA a výrazně pozitivní komentář k americké ekonomice.

Hlavní evropský index EuroStoxx vzrostl o 0,45 %, francouzský CAC 40 +0,74 %, německý DAX +0,35 %, britský FTSE 100 +0,15 %.

Pozitivní výsledky hospodaření zveřejnil Volkswagen +2,6 %, Alcatel +10,7 %, Erste +4,2 %, Bayer +2,6 %, Royal Dutch Shell +0,5 %, naopak výrazně si pohoršila Linde -3,5 % a Lufthansa -6,4 %.

Newsletter