Evropská komise potvrdila převzetí ČGS švédským Trelleborgem

Evropská komise dala zelenou převzetí českého gumárenského holdingu ČGS HOLDING a.s. švédskou strojírenskou skupinou Trelleborg. Unijní exekutiva to dnes uvedla v tiskové zprávě s tím, že transakce nevyvolává obavy z možného ohrožení hospodářské soutěže.

Podpis dohody o převzetí českého holdingu oznámil Trelleborg loni počátkem listopadu. Celková hodnota transakce činí zhruba 10,9 miliardy švédských korun (31,4 miliardy Kč).

Komise nyní došla k závěru, že produkce pneumatik pro zemědělství, lesnictví a průmysl obou stran se liší cenou i kvalitou, a firmy tedy nejsou svými přímými konkurenty. „Komise také zjistila, že další silní konkurenti, jako je Michelin či Bridgestone, budou dál vyvíjet konkurenční tlak,“ uvádí materiál pro média.

Evropská exekutiva také uvádí, že výrobci Continental a Pirelli se chtějí vrátit na evropský trh s pneumatikami pro zemědělství a zlepšuje se také pozice indických dodavatelů, jako jsou firmy BKT či Alliance.

Sloučená skupina bude mít přibližně 23.000 zaměstnanců. Trelleborg, který nyní zaměstnává zhruba 16.500 lidí, se převzetím ČGS a její dceřiné společnosti MITAS a.s. stane světovým lídrem na trhu zemědělských pneumatik, uvedla firma loni.

ČGS má sídlo v Praze a více než deset výrobních míst v Evropě a v Severní Americe. Podnik má zhruba 6300 zaměstnanců a tři hlavní součásti: její dceřiná společnost MITAS je jedním z předních evropských výrobců zemědělských pneumatik, ve svých výrobních závodech v České republice, Srbsku a v USA vyrábí také průmyslové pneumatiky a pneumatiky pro motocykly. Dceřiná společnost RUBENA a.s. se zabývá výrobou produktů z technické pryže. Slovinská součást Savatech, kterou holding koupil v roce 2012, vyrábí gumárenské směsi, dopravníkové pásy či motocyklové pláště.

Newsletter