Na devizových trzích pozorujeme mírné tlaky na slabší dolar. Proti euru se americká měna drží v pásmu posledních dní mezi 1,1850-1,1890 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,50 za euro.

Evropské aerolinky dostaly varování kvůli Sýrii

Ruské raketové útoky na Sýrii přiměly evropské úředníky vydat bezpečnostní upozornění pro aerolinky létající do Iráku, Íránu a nad Kaspickým mořem. Informoval o tom dnes web listu The Wall Street Journal (WSJ). Rusko tento týden uvedlo, že vypálilo řízené střely z oblasti u Kaspického moře proti cílům v Sýrii, vzdáleným více než 1500 kilometrů.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) vydala v pátek informační bezpečnostní bulletin pro aerolinky, ve kterém upozornila, že střely mířící do Sýrie musejí nutně proletět vzdušným prostorem nad Kaspickým mořem, Íránem a Irákem. Tyto střely se ale pohybují pod letovými trasami, které oficiálně používají komerční letadla, dodala EASA.

Bezpečnostní bulletiny mají varovat aerolinky před možným rizikem pro komerční lety, aerolinky je pak využívají i při tvorbě svých letových plánů. EASA dodala, že nemá žádné konkrétní doporučení pro aerolinky, co by měly podniknout.

Důvodem k vydání podobné zprávy byly v minulosti i boje v Iráku. Kvůli tomu byl omezen provoz v části iráckého vzdušného prostoru.

Úřady pro bezpečnost leteckého provozu jsou nyní velmi obezřetné, pokud jde o lety blízko konfliktních oblastí. Přimělo je k tomu sestřelení letadla malajsijských aerolinek loni v červenci nad východní Ukrajinou při letu z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Zemřelo přitom všech 298 osob na palubě.

Newsletter