Evropské akcie sestoupily na téměř čtyřtýdenní minimum

Evropské akcie se dnes propadly na téměř čtyřtýdenní minimum, panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal 2,34 procenta a obchodování uzavřel na 1308,83 bodu. Podle analytiků je za poklesem více faktorů, jedním z hlavních je ale nervozita před blížícím se referendem o setrvání Británie v Evropské unii.

„Na evropské akcie má zjevně dopad britské referendum, které se koná za necelé dva týdny, a také pokračující slabý hospodářský růst v EU,“ řekl agentuře Reuters obchodník Markus Huber ze společnosti City of London Markets. Poptávku po evropských akciích podle něj zřejmě omezují rovněž obavy z teroristických útoků během evropského fotbalového šampionátu ve Francii.

Hlavní index frankfurtské burzy DAX odepsal 2,52 procenta na 9834,62 bodu, index pařížské burzy CAC 40 klesl o 2,24 procenta a uzavřel na 4306,72 bodu. Akcie v Itálii podle milánského indexu FTSEMIB zaznamenaly propad o 3,62 procenta a skončily na 17.120,16 bodu.

Akcie největší německé letecké společnosti Lufthansa dnes odepsaly 5,6 procenta, což byla reakce na překvapivou zprávu o odchodu finanční ředitelky Simone Menneové. Akcie největší italské banky UniCredit oslabily dokonce o 6,4 procenta. Banka dnes oznámila, že nevybere náhradu za odcházejícího generálního ředitele Federica Ghizzoniho před koncem července.

Investoři se obávají, že UniCredit by mohla přikročit ke zvýšení kapitálu. Nejistota kolem strategie banky podle analytiků zřejmě přetrvá, dokud nebude vybrán nový generální ředitel.

Newsletter