Evropské akcie srazil strach z bankrotu Řecka

Evropské akciové trhy dnes kvůli obavám z reálné možnosti řeckého bankrotu výrazně klesají a například aténská burza ztrácí pod tlakem propadu bankovních titulů asi pět procent. Index londýnské burzy FTSE odepisuje 0,9 %, německý DAX ztrácí 1,7 % a francouzský CAC klesá o 1,5 %.

Index volatility VIX, který měří strach a nejistotu na trhu, je nejvýše od lednových voleb v Řecku, které vynesly k moci současnou vládu krajní levice. Ta od té doby bezúspěšně vyjednává s mezinárodními věřiteli o další finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi. 

Víkendová jednání mezi zástupci řecké vlády a mezinárodních věřitelů skončila opět bezvýsledně, což zřejmě znamená, že o uvolnění nových peněz Řecku budou muset rozhodnout v příštích dnech bez doporučení expertů ministři financí eurozóny.

Evropský komisaře Günther Oettinger dnes prohlásil, že po krachu jednání je načase připravit se na „mimořádný stav“. 

Oborový index řeckých bank dnes ztrácel deset procent. Index bank v eurozóně oslabuje o 2,2 procenta a míří k nejhlubší ztrátě za šest týdnů. Index italského trhu FTSE MIB odepisoval 1,9 procenta a velké italské banky ztrácely až čtyři procenta.

Obavy z vývoje kolem Řecka byly cítit i na trhu státních dluhopisů, kde investoři prodávali rizikovější obligace a naopak zvyšovali nákupy bezpečných německých papírů. Rostly tak výnosy, které požadují investoři od italských, španělských a portugalských dluhopisů, kde přirážka proti výnosům dluhopisů německých vzrostla na maxima za nejméně šest měsíců. 

Výnosy obchodovaných řeckých dluhopisů s dvouletou splatností vystoupily o více než tři procentní body nad 29 procent, zatímco výnos desetiletých řeckých obligací stoupl mírnějším tempem na 12,5 procenta. Obrácená výnosová křivka u řeckých dluhopisů, kdy investoři od krátkodobých dluhopisů vyžadují mnohem vyšší výnos než od dlouhodobějších, je podle analytiků klasickým příznakem strachu, že dlužník vyhlásí v brzké době platební neschopnost. 

Situací Řecka se budou ve čtvrtek zabývat ministři financí eurozóny v situaci, kdy platnost prodlouženého záchranného programu pro Řecko vyprší na konci měsíce. Dohoda je nutná, pokud Atény chtějí dosáhnout na zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč). Bez jejich získání Řecku hrozí, že nebude schopno uhradit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) na konci června splatný dluh zhruba 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč). 

Newsletter