Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Evropské akcie vystoupily na maximum za 14 měsíců

Evropské akcie se dnes podle klíčového indexu STOXX 600 vyšplhaly na nejvyšší hodnotu za posledních 14 měsíců. Náladu na akciových trzích podpořily zejména příznivé údaje o únorovém vývoji podnikatelské aktivity v eurozóně. Index vzrostl o 0,64 procenta a uzavřel na 373,40 bodu.

Index německých akcií DAX zakončil obchodování růstem o 1,18 procenta na 11.967,49 bodu, nejvýše od dubna 2015.

Britský index FTSE 100 nicméně 0,34 procenta odepsal a končil na 7274,83 bodu. Dolů ho stáhla největší evropská banka HSBC. Její akcie po zprávě o prudkém poklesu celoročního zisku ztratily 6,5 procenta, a zaznamenaly tak nejprudší jednodenní propad za osm let.

Výsledky průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery ukázaly, že růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru dosáhl nejrychlejšího tempa za téměř šest let. Analytici předpokládali, že údaje budou signalizovat mírné zpomalení růstu.

Investoři ale zůstávají ostražití kvůli politickým rizikům. Mají obavy z rostoucích preferencí kandidátky krajní pravice pro francouzské prezidentské volby Marine Le Penové, která navrhuje mimo jiné odchod Francie z eurozóny a uspořádání referenda o členství země v Evropské unii.

Newsletter