Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Evropský navigační systém Galileo začne poskytovat první služby

Evropský navigační systém Galileo, jehož administrativní sídlo je v Praze, by měl dnes začít poskytovat první služby uživatelům. Díky projektu, jehož postupná realizace se proti původnímu plánu o dva roky zpozdila, bude Evropa nezávislá na obdobném americkém systému GPS a ruském GLONASS. Podrobnosti o zahájení provozu budou oznámeny v poledne na tiskových konferencích v Praze a v Bruselu.

Jak americký, tak ruský systém jsou financovány a kontrolovány armádami a jimi poskytované údaje mohou být z politických či ekonomických důvodů pro civilní uživatele kdykoli zkreslovány či zcela zablokovány. Na to poukazuje Evropská vesmírná agentura (ESA), jejímž projektem, společně s Evropskou komisí, Galileo je.

Evropský systém poskytne kromě nezávislosti i větší přesnost. Jeho předností je i propojitelnost s americkým GPS, čímž se přesnost ještě zvýší. Zatím má Galileo na oběžné dráze kolem Země 18 satelitů, po dokončení v roce 2020 bude celou síť tvořit 30 družic.

S pomocí tohoto civilního systému se například usnadní záchranné a vyhledávací akce, zlepší navigace pro řidiče i pro uživatele mobilních zařízení. S Galileem má být možné najít ztracenou osobu na moři nebo v horách do deseti minut, pokud bude s to vyslat pro tento systém nouzový signál.

Galileo ale nabídne i komerční, placené služby. Poskytovat bude rovněž takzvané veřejně regulované služby pro státem vybrané uživatele, především pro bezpečnostní složky.

Podle sdělení Evropské komise začne Galileo ode dneška zdarma poskytovat podporu nouzových operací, přesnější navigaci pro občany, lepší časovou synchronizaci pro důležité infrastruktury a bezpečné služby pro orgány státní zprávy.

Newsletter